Czytelnia dla Dorosłych

Akcja „Żonkile” w MBP w Lubaczowie

W dniu 19 kwietnia 2018 r. obchodzimy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało społeczno-edukacyjną akcję „Żonkile”. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie włączyła się w ten projekt zapraszając do wspólnego obejrzenia filmu poświęconego powstaniu.

Tytułem filmu są słowa Marka Edelmana, który w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „..nie było żadnej nadziei na to, że się zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”.

Film przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię powstania getta warszawskiego, a następnie życie w nim do momentu wybuchu powstania oraz jego przebieg. Film powstał przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację tworzy Łukasz Rusinek. Istotą filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów i ukazania powstania z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym.Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnej Warszawy. Flm zawiera również wspomnienia osób, które powstanie przeżyły.

Druga część spotkania poświęcona była sytuacji lubaczowskich Żydów w trakcie II wojny światowej. Przybliżono miejsca związane z ich zagładą – getta, cmentarz żydowski, pomnik pamięci Żydów z lubaczowskiego getta oraz innych ofiar holocaustu znajdujący się na Plebańskim Polu. Przypomniano również sylwetki lubaczowian odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz osób ocalonych dzięki nim.