English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Oddział dla Dzieci

Akcja “KsięgoZbiór” 2016

W dniu 5 sierpnia 2016 roku czytelnicy i bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie, Biblioteki Pedagogicznej w Lubaczowie oraz Gminnej Biblioteki z siedzibą w Baszni Dolnej zebrali się na lubaczowskim rynku, aby wziąć udział w organizowanej już po raz czwarty Akcji KsięgoZbiór.

Fot. MBP

Fot. MBP

KsięgoZbiór to pomysł, który narodził się i jest realizowany w Łodzi. Organizatorkami są Marta Kula i Paulina Milewska. Pierwsza odsłona akcji miała miejsce w październiku 2011 roku. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem niskiego czytelnictwa w Polsce. To sposób dla wszystkich będących czytelnikami, lubiących lekturę, by zarazić czytaniem innych – chociażby przechodniów. Czytamy, bo czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się oraz wyrabia cierpliwość.

W tym roku KsięgoZbiór był organizowany w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, dlatego też uczestnicy akcji, a zwłaszcza dzieci miały przywilej skorzystania z bogatszej oferty kulturalnej. W ramach dnia żydowskiego dzieci mogły nauczyć się liter alfabetu żydowskiego, odszyfrować fragment tekstu za pomocą szyfru ATBASZ, poznać gry i zabawy dzieci żydowskich (m.in. toczenie koła od roweru czy głuchy telefon) oraz wziąć udział w warsztatach kuchni żydowskiej, a następnie spróbować wspólnie wykonanych potraw (sałatki izraelskiej i humusu).

Po raz kolejny mieszkańcy miasta i gminy udowodnili, że czytanie jest fajne, a dobra książka porusza i ożywia umysł.