Czytelnia dla Dorosłych

Academica – zbiory cyfrowe Biblioteki Narodowej dostępne w MBP w Lubaczowie

0 12

Miło nam poinformować, że w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie można bezpłatnie korzystać z zasobów cyfrowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.

Dzięki wdrożonemu w MBP w Lubaczowie projektowi ACADEMICA czytelnik zyskuje bezpłatny dostęp do publikacji z ponad 3 milionów zbiorów cyfrowych biblioteki Narodowej, w tym artykułów, monografii, całych numerów czasopism, współczesnego piśmiennictwa naukowego ze wszystkich dziedzin, a także najnowszych wydań podręczników akademickich, tekstów źródłowych i literatury pięknej. Dostępne są również publikacje niskonakładowe oraz niedostępne na rynku wydawniczym, a także publikacje digitalizowane na podstawie sugestii użytkowników jak również zbiory POLONY. Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA powstała w oparciu o tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Głównym celem projektu jest uzupełnienie, a w przyszłości zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych, wypożyczaniem publikacji w postaci cyfrowej, które mogą trafić do szerszego niż do tej pory grona czytelników. Użytkownicy ponad 1250 bibliotek w całym kraju mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Z systemu korzystają m.in. duże biblioteki uniwersyteckie oraz biblioteki gminne i szkolne z oddalonych od ośrodków akademickich miejscowości, które dzięki ACADEMICE dają studentom i uczniom dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich.

Zasady korzystania z systemu ACADEMICA :

Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni dla Dorosłych MBP.

• Z systemu Academica korzystać mogą czytelnicy MBP, którzy są zarejestrowani w tym systemie (rejestracji dokonuje bibliotekarz w Czytelni).
  • Użytkownik jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia formularza, który otrzyma od pracownika biblioteki. Po zarejestrowaniu czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe, przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu, a także dokonywać na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu rezerwacji wybranych publikacji w systemie (rezerwacja to zgłoszenie przez użytkownika chęci otrzymania dostępu do konkretnych publikacji, w wybrane godziny, we wskazane dni na terminalu bibliotecznym).
  • Przeglądanie zasobów systemu jest możliwe z dowolnego komputera i bez konieczności posiadania konta, jednak dostęp do pełnego tekstu publikacji otrzymujemy wyłącznie na terminalu dostępnym w Czytelni po zarejestrowaniu się.
  • Publikacje można rezerwować poprzez formularz rezerwacyjny na wybrane terminy w okresie najbliższych 14 dni. Ilość rezerwowanych publikacji jest ograniczona.
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona czytelnikowi pod warunkiem, że nie jest w tym czasie wypożyczona lub zarezerwowana przez innego użytkownika. W momencie zakończenia korzystania z publikacji naukowej na terminalu staje się ona dostępna dla pozostałych zarejestrowanych w systemie użytkowników.
  • Korzystanie z publikacji naukowych możliwe jest wyłącznie w zakresie wyświetlania jej treści na ekranie terminala. Nie ma możliwości drukowania i pobierania przeglądanych materiałów. Ich utrwalanie i rozpowszechnianie nie jest dozwolone.

Zachęcamy czytelników i użytkowników MBP w Lubaczowie do rejestracji, która odbywa się w Czytelni po okazaniu ważnej karty bibliotecznej. ACADEMICA to ogromna baza wiedzy, która jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej i dydaktycznej. Zapraszamy!!!

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Podręczniku czytelnika oraz w zakładce Najczęściej zadawane pytania.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.