English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Wypożyczalnia dla Dorosłych

81. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

23

Wiosną 1940 r. władze sowieckie zamordowały obywateli polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. W zbiorowych mogiłach w Katyniu, Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje koło Tweru i w pobliżu Charkowa pogrzebano blisko 22 tysiące jeńców wojennych.

Wśród nich były osoby związane z Lubaczowem – urodziły się w mieście, tu mieszkały lub pracowały:

1. Porucznik Edward Białozorski
2. Major Miron Czmyr
3. Porucznik Jerzy Górkiewicz
4. Pułkownik Franciszek Herzog
5. Aspirant Policji Państwowej Stanisław Janiszewski
6. Aspirant Policji Państwowej Józef Margraf
7. Podpułkownik Antoni Michalski
8. Porucznik Mieczysław Mielech
9. Posterunkowy Policji Państwowej Józef Sobolak
10. Major Edmund Wolańczyk

Im poświęcony jest pomnik znajdujący się przy cmentarzu na ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie.

13 kwietnia 1943 r. Niemcy poinformowali o odkryciu grobów polskich oficerów w Katyniu. Do prac ekshumacyjnych zaprosili przedstawicieli Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Zdaniem niezależnych ekspertów oraz grupy Polaków, która przebywała w Katyniu za zgodą władz emigracyjnych, nie ulegało wątpliwości, kto odpowiadał za mord. Także amerykański raport z 1952 r. wskazał jednoznacznie na ZSRS. Sowieci jednak nie ustawali w próbach zakłamania zbrodni. Fałszowaniu historii służyły prace tzw. komisji Burdenki. W 1946 r., w Norymberdze starali się przypisać zbrodnię katyńską Niemcom. Przez długie powojenne lata władze w Moskwie, a także komuniści w Polsce ukrywali prawdę. Dopiero przemiany zapoczątkowane w naszym kraju w 1989 r. dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm w 14 listopada 2007 r. dla uczczenia wszystkich wymordowanych przez NKWD.

Zachęcamy czytelników do zapoznania się z lekturami poświęconymi zbrodni katyńskiej, które dostępne są w zbiorach MBP w Lubaczowie.