English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych, Minione wydarzenia

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

111

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie zaprasza swoich Czytelników, mieszkańców Lubaczowa i nie tylko na sesję popularno-naukową i premierę filmu poświęconego 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbędą się 6 września 2019 roku o godz. 17:00 w Czytelni dla Dorosłych naszej Biblioteki.

O świcie 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny napadły na Polskę z lądu, morza i powietrza. Nasz kraj ponad miesiąc stawiał opór o wiele silniejszemu przeciwnikowi. Osamotniona, bez sojuszników Polska nie mogła jednak skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec oraz sowieckiej inwazji 17 września. Wojska niemieckie uderzyły na nasz kraj na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Natarcie wspierały naloty bombowe Luftwaffe na polskie miasta, węzły kolejowe i fabryki. Niemieckie siły liczyły przeszło 1,8 mln żołnierzy uzbrojonych w 11 tys. dział, 2,8 tys. czołgów i 2 tys. samolotów. Polsce udało się zmobilizować blisko milion żołnierzy, 4,8 tys. dział, 700 czołgów i 400 samolotów. Przewaga Niemców była więc miażdżąca…

W prelekcji wezmą udział:
dr Zygmunt KubrakLubaczów we wrześniu 1939r.
Jan BańborKampania wrześniowa 1939r. na ziemi lubaczowskiej w świetle najnowszych archiwalnych materiałów niemieckich i sowieckich.
Rafał Kierzkowski (Archiwum Akt Nowych) – Rola gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w kształtowaniu świadomości narodowo- niepodległościowej w okresie PRL.

Na zakończenie odbędzie się premiera filmu przygotowanego przez pracowników MBP w Lubaczowie – „A życie toczyło się obok… wspomnienia mieszkańców Lubaczowa z czasów II wojny światowej

Zapraszamy!

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Narzędzia dostępności