Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

74. rocznica wybuchu II Wojny Światowej – sesja naukowa

sesja naukowa w MBP Lubaczów / Fot. MBP Lubaczów

W dniu 19 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się sesja naukową pn „74 rocznica wybuchu II Wojny Światowej”. W programie przewidziano cztery referaty, które swą tematyką obejmowały zagadnienia z zakresu działań politycznych i militarnych we wrześniu 1939 r. oraz postawy polskiego społeczeństwa w związku z niemiecką oraz sowiecką agresją. Wiele uwagi poświęcono także najważniejszym wydarzeniom, które w tym czasie rozgrywały się na terenie powiatu lubaczowskiego.

Zostały wygłoszone następujące referaty:

• dr Tadeusz Krawczak (Warszawa) – “Wierność Ojczyźnie, wierność Państwu. Obywatele II RP wobec niemiecko – sowieckiego najazdu”.
• mgr Hubert Kuberski (Warszawa) – “Działania Korpusu Ochrony Pogranicza przeciwko agresji sowieckiej po 17. września 1939 r.”
• płk Jan Bańbor (Warszawa) – “Współdziałanie niemiecko – sowieckie w kampanii wrześniowej 1939 r. Aspekty lokalne”.
• dr Zygmunt Kubrak (Lubaczów) – „Wrześniowe boje. Działania Grupy Operacyjnej „Boruta” w powiecie lubaczowskim”.

Sesji towarzyszyła okolicznościowa wystawa.