Aktualności

70 lat MBP w Lubaczowie – wspomnienia oczami osób związanych z życiem Biblioteki

11 czerwca 2019r. MBP w Lubaczowie obchodziła jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Zapraszamy do obejrzenia wspomnień – tych dalszych i tych bliższych – osób związanych z życiem naszej Biblioteki.

Biblioteka została powołana 1 lutego 1948r, a na jej dyrektora wybrano Marię Bukową. Przez lata wzbogacała się o nowe zbiory, pozyskiwała czytelników. Jej działalność poza upowszechnianiem czytelnictwa, to działalność kulturalno – oświatowa, obchody jubileuszy, a także, o czym niewielu wie, teatr.

Bibliotekarze aktywnie uczestniczyli w ówczesnym życiu społecznym miasta i to właśnie tutaj, w Bibliotece powstawały pierwsze teatry amatorskie w naszym mieście. W 1984 roku dyrektorem MBP w Lubaczowie, po przejściu Marii Bukowej na emeryturę, został Jan Bogusz, którego zaangażowanie w działalność instytucji ujawniała się głównie w organizowanych spotkaniach z regionalistami, wykładach naukowych przeprowadzanych przez pracowników uniwersyteckich, młodzieżowych sesjach popularno-naukowych i okolicznościowych wystąpieniach.

Od początku swego istnienia Miejska Biblioteka w Lubaczowie była swoistym centrum kultury, tworzyli ją ludzie z pasją oraz wierni czytelnicy. Nasza Biblioteka to miejsce spotkań różnych kultur i wyznań. Wymiany myśli i poglądów. To przestrzeń dla dialogu. Miejsce dla wszystkich ciekawych świata, którzy chcą się spotkać, by zdobyć wiedzę oraz podyskutować. To miejsce w którym tętni życie lokalnej społeczności. Tu odbywają się spotkania z ciekawymi, pełnymi pasji ludźmi: pisarzami, aktorami, podróżnikami, regionalistami, duchownymi i politykami oraz wieloma innymi postaciami. Tu rodzą się nowe pomysły i talenty. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno starsi jak i ci najmłodsi czytelnicy. To przestrzeń bez barier, gdzie swoje miejsce mają również osoby niepełnosprawne.

zdjęcia: Henryk Wacnik (dron), Krzysztof Probola, Katarzyna Żukowicz
montaż: Krzysztof Probola
scenariusz: Katarzyna Żukowicz
muzyka: All I’ve Ever Felt All At Once – Late Night Feeler, Forever Yours – Wayne Jones