English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Aktualności

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

24 września przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, wybitnego polskiego poety, ale też filozofa, rysownika, malarza, grafika i rzeźbiarza, który za życia nie spotkał się z uznaniem.

Cyprian Kamil Norwid często uznawany jest za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie i zalicza jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

Norwid urodził się 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie we Francji, ale też we Włoszech i USA. Żył w nędzy i utrzymywał się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama.

Z okazji 200. rocznicy urodzin poety Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zachęca do sięgnięcia po utwory jego autorstwa i po książki o tym artyście.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.