English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

0

24 września przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, wybitnego polskiego poety, ale też filozofa, rysownika, malarza, grafika i rzeźbiarza, który za życia nie spotkał się z uznaniem.

Cyprian Kamil Norwid często uznawany jest za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Wielu historyków literatury uważa jednak taki pogląd za zbytnie uproszczenie i zalicza jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu.

Norwid urodził się 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach, zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie we Francji, ale też we Włoszech i USA. Żył w nędzy i utrzymywał się z prac dorywczych. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski głównie za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama.

Z okazji 200. rocznicy urodzin poety Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zachęca do sięgnięcia po utwory jego autorstwa i po książki o tym artyście.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.