English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

O wojnach i katastrofach na świecie – zajęcia dotyczące pomocy humanitarnej

27 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie zrealizowano zajęcia dotyczące najważniejszych problemów współczesnego świata. Miały one na celu zwrócenie uwagi na bardzo trudną sytuację dzieci w krajach, w których toczą się wojny i na terytoriach dotkniętych katastrofą naturalną.

Uczestnikami warsztatów byli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie. Omówiono najważniejsze współczesne konflikty zbrojne: na Ukrainie, w Syrii, w Sudanie Północnym i Południowym, w Pakistanie, w Somalii, w Peru, w Afganistanie.

Następnie poruszono tematykę katastrof naturalnych: trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, powodzi, suszy, tsunami, tajfunów, wiele uwagi poświęcając zwłaszcza trzęsieniu ziemi w Nepalu, które wydarzyło się w 2015 r.

Uczniowie dowiedzieli się, że zarówno wojny jak i katastrofy naturalne występują głównie w krajach biednych tj. krajach globalnego południa.

Kolejnym omawianym zagadnieniem była konieczność niesienia pomocy humanitarnej. Młodzież oglądając filmik edukacyjny pt. „Zamiast kwiatka niosę pomoc” oraz „Co to jest pomoc humanitarna” zapoznała się z pracą wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej w Nepalu, mogła także wczuć się w rolę osób pokrzywdzonych i potrzebujących pomocy.

Dzięki warsztatom uczestnicy uświadomili sobie jak wiele osób na świecie potrzebuje pomocy, jak wiele dzieci pozbawionych jest dachu nad głową i musi wspólnie z rodzicami uciekać szukając bezpiecznego schronienia oraz w jak wielu krajach toczą się wojny. Mamy nadzieję, że choć w niewielkim stopniu spotkanie zmieniło myślenie tych młodych ludzi o otaczającym ich świecie.

Zajęciom towarzyszyła wystawa plakatów, które biblioteka otrzymała od Polskiej Akcji Humanitarnej.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.