English EN Français FR Deutsch DE Polski PL Українська UK
Czytelnia dla Dorosłych

13 grudnia 1981 roku – Fakty i mity o stanie wojennym – wykład dr-a Rafała Opulskiego

Zagadnienia dotyczące wprowadzenia stanu wojennego w Polsce poruszył w piątek (13 grudnia 2019) dr Rafał Opulski, który był gościem MBP w Lubaczowie.

Czy stan wojenny był konieczny? Czy wprowadzono go zgodnie z prawem? Ile było ofiar stanu wojennego? Jakie były jego przyczyny i skutki? Na te i inne pytania odpowiadał dr Rafał Opulski, który spotkał się z czytelnikami MBP w Lubaczowie. Podczas wykładu przypomniał o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu, mówił o formach oporu społeczeństwa i represjach skierowanych przeciwko protestującym, a także o skutkach gospodarczych – kryzysie, inflacji czy reglamentacji towarów – z jakimi zmierzyć się przyszło Polakom.

Rafał Opulski to lubaczowianin mieszkający w Krakowie. Jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, absolwentem stosunków międzynarodowych i religioznawstwa na UJ, pracownikiem naukowym krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, certyfikowanym trenerem. Przez kilka lat był koordynatorem międzynarodowych i krajowych projektów z zakresu politologii, społeczeństwa obywatelskiego i edukacji filmowej. Autor ponad 30 artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu propagandy politycznej, historii XX wieku i antropologii polityki. Miłośnik nowoczesnych technologii, turystyki rowerowej i twórczości Jacka Kaczmarskiego. Obecnie przygotowuje książkę pt. „Bestiariusz stalinizmu. Mitologizacja wroga w propagandzie stalinowskiej w Polsce w latach w 1949-1954”.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.