Z wizytą u bibliotekarzy w Kolbuszowej

W dniu 8 maja 2018 dla bibliotekarzy i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie został zorganizowany wyjazd studyjno-szkoleniowy do Kolbuszowej inaugurujący Tydzień Bibliotek w naszej instytucji.

W ramach wyjazdu odwiedziliśmy Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej, która szczególny nacisk kładzie na zbiory regionalne, dokumentujące przeszłość i teraźniejszość regionu. Zadanie to chce realizować na jeszcze większą skalę. W tym celu prowadzona jest modernizacja i adaptacja budynku byłego Muzeum (dawnej Synagogi), przekazanego bibliotece na utworzenie Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej.

Najcenniejszą część księgozbioru biblioteki stanowi kolekcja starych druków zawierająca 72 pozycje z depozytu księgozbioru Biblioteki Parafii Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Kolbuszowej wydane w latach 1525-1643, 24 dzieła z 16 w., 48 z wieku 17. Niektóre z nich są zdygitalizowane i udostępniane w Kolbuszowskiej Bibliotece Cyfrowej.

Bibliotekarze mieli okazję zwiedzić placówkę, w której tradycja przeplata się z nowoczesnością, księgi parafialne można przeglądać na komputerze, cymeliom towarzyszą audiobooki,  a współczesnym formom wypożyczeń innowacyjne rozwiązania na miarę XXI w.

Na zakończenie wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Kultury Ludowej, urokliwy skansen prezentujący kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Na niemal 30 hektarach zlokalizowano w nim ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej, w tym okazały ul pawilonowy z Lubaczowa z pocz. XX w.

Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia związane z pracą w bibliotece, jak również o pozycje regionalne, których wydawcą jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, podarowane przez Dyrektora Dominika Jagodzińskiego.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *