Aktualności, Minione wydarzenia

Wykład z cyklu „Piękna Niepodległa Ziemia Lubaczowska”

Zapraszamy na pierwszy z cyklu wykładów „Piękna Niepodległa Ziemia Lubaczowska”, który odbędzie się 1 sierpnia 2018 roku o godzinie 14:00 w Państwowej Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie, przy ul. Rynek 24.

Historycy i regionaliści opowiedzą o historii ziemi lubaczowskiej i jej mieszkańców – burzliwej, często niełatwej, lecz dzięki staraniom bohaterów regionu uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.

W wykładzie wezmą udział:

– ZYGMUNT KUBRAK – „LUBACZOWIANIE W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE W LATACH 1914-1920”.

Zygmunt Kubrak – historyk, nauczyciel i muzealnik, organizator Muzeum Kresów w Lubaczowie i jego dyrektor (1981-2005), doktor nauk humanistycznych. W latach 1984-2013 przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, redaktor naczelny „Rocznika Lubaczowskiego” (T. III-XIX). Działacz Polskiego Towarzystwa Historycznego, wieloletni wiceprezes Zarządu Oddziału PTH w Przemyślu i redaktor „Przemyskich Zapisków Historycznych”. Posiada tytuł Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Autor ponad 150 publikacji.

– ZENON SWATEK – „OBROŃCY LUBACZOWA 1918 ROKU”.

Zenon Swatek – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubaczowie. Ukończył studia na UMCS w Lublinie. Długoletni nauczyciel związany ze Szkołą Podstawową nr 1 w Lubaczowie i Publicznym Gimnazjum nr 1 w Lubaczowie. Jest również historykiem, był kustoszem w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, które prowadzi badania dotyczące historii miasta Lubaczowa i powiatu, oraz popularyzuje dzieje powiatu lubaczowskiego i propaguje walory turystyczno-krajoznawcze

– TOMASZ KUBA KOZŁOWSKI – „NIEZNANY ROK 1918. STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI”.

Tomasz Kuba Kozłowski – koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Odznaczony brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznanym przez prof. Małgorzatę Omilanowską, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Twórca i właściciel największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki.