Czytelnia dla Dorosłych

Wykład prof. Grzegorza Leszczyńskiego zainaugurował obchody Tygodnia Bibliotek w MBP

6 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęto spotkaniem bibliotekarzy pracujących na terenie naszego miasta i powiatu. Gościem specjalnym był dr hab. prof. Grzegorz Leszczyński, historyk literatury z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił wykład pt. „Po co nam Sienkiewicz?”

Prelegent mówił o twórczości Henryka Sienkiewicza zwracając uwagę na przewijający się w niej motyw walki dobra ze złem. Podkreślał, że Sienkiewicz pisząc „ku pokrzepieniu serc” wybierał takie momenty z naszej historii, które nie dotyczyły klęsk, lecz chwały narodu polskiego, kreślił klimat epoki, tłumaczył ówczesną sytuację polityczno-społeczną.

Wykład swój przeplatał czytaniem wybranych fragmentów, które podkreślały bogactwo języka Sienkiewicza, jego talent w kreowaniu bohaterów i wydarzeń, barwność opisów, czyli to co sprawia, że czyta się je chętnie i często do nich wraca. Ponadto zaznaczył, że nie zawsze czytamy po to by się o czym dowiedzieć, częściej po to, by coś przeżyć i by w książkach odnaleźć cząstkę siebie.

Grzegorz Leszczyński jest badaczem i krytykiem literatury dla dzieci i młodzieży, prodziekanem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorem i redaktorem licznych publikacji naukowych z zakresu historii literatury.