Wyjazd do Łańcuta i Markowej

W dniu 8 maja 2019 dla bibliotekarzy i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie został zorganizowany wyjazd studyjno-szkoleniowy do Markowej oraz Łańcuta inaugurujący Tydzień Bibliotek w naszej instytucji.

W ramach wyjazdu odwiedziliśmy dawną rezydencję magnacką w Łańcucie, która posiada niezwykle bogate zbiory. W jej otoczeniu znajduje się park, a w nim ogrody, dawne budynki mieszkalne i służebno-gospodarcze, a wśród nich powozownia.

Po wejściu do zamku przechodzi się do Wielkiej Sieni, której układ zachował się z XVII wieku. Na jej sklepieniu znajdują się herby właścicieli tej rezydencji tj. Lubomirskich, Czartoryskich i Radziwiłłów. Sale zamku, które zwiedzaliśmy to Sala Balowa, Jadalnia Wielka, Sala Kolumnowa, Teatr Dworski, Galeria Rzeźb.

Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie biblioteki magnackiej. Biblioteka Potockich należy do nielicznych rodowych bibliotek magnackich, które zachowały się po II wojnie światowej. Została zbudowana w 1798 r. na zlecenie ówczesnej właścicielki Łańcuta, księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736–1816). Piętrowy pawilon biblioteczny zaprojektował architekt królewski Christian Piotr Aigner. Obecnie w szafach bibliotecznych zgromadzono ok. 22 tys. woluminów. W skład zbiorów wchodzą książki z XIX i XX w. o różnej tematyce, starodruki, rękopisy nowożytne, kartografia, czasopisma i grafika, nuty. Do skarbów Biblioteki zalicza się Inwentarz Księstwa Koreckiego z 1813 r., inkunabuł Karola Mannekena Formulae epistolarum z 1491 r., Statuta Sigismundi Primi Poloniae Regis z 1524 r., Kronikę Marcina Kromera z1555 r., atlas Wilhelma i Jana Blaeu Theatrum orbis terrarum sive Atlas novus z lat 1640–1655.

Zwiedziliśmy także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej. Placówka ta upamiętnia Polaków ratujących z narażeniem życia Żydów skazanych na zagładę. Zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów (tj. Józef Ulma, jego żony Wiktorii i szóstki ich dzieci zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944, wraz z ośmioma Żydami, których ukrywali. Budynek Muzeum to surowa bryła przypominająca swym kształtem wiejski dom. W jego wnętrzu na powierzchni ok. 120 m2 znajduje się multimedialna ekspozycja przybliżająca wydarzenia związane z Holokaustem na Podkarpaciu. W jej centrum usytuowano szklaną makietę domu Ulmów w skali 1:1, gdyż ich dom, stojący niegdyś nieopodal Muzeum, nie zachował się do czasów współczesnych. Na ścianie przed Muzeum umieszczone są tabliczki z nazwiskami Polaków, mieszkających na Podkarpaciu, którzy ratowali Żydów, są wśród nich Pomorcy i Kulpowie z Lubaczowa. Na placu przed budynkiem znajdują się podświetlone tabliczki z imionami i nazwiskami tych, którzy ratując Żydów, stracili życie.

Z wyjazdu wróciliśmy bogatsi o informacje dotyczące burzliwej historii naszego regionu.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *