English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wieczór poezji poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II

W piątkowy wieczór 21 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie odbył się wieczór poetycki, poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. Postać tego niezwykłego człowieka, artysty oraz poety, stanowiła natchnienie dla wielu twórców. W tym również, dla poetów u nas goszczących: Zdzisława Polaka, Marii Grądzkiej-Kuczek oraz Józefa Furgały.

Wysłuchaliśmy wierszy poetów recytowanych przez Małgorzatę Łeską oraz Joannę Rubin. Wieczór uświetniły piosenki w wykonaniu Małgosi przy akompaniamencie Andrzeja Kindrata.

Debiutujący w naszej bibliotece Zdzisław Polak to mieszkaniec Starego Dzikowa. Swój pierwszy tomik wierszy pt.” Przemyślenia” wydał w kwietniu 2015 roku. Wcześniej jeden z wierszy pt. „Książka życia” ukazał się w tygodniku „Niedziela”. Poezję naszego gościa wyróżnia niezwykła refleksyjność. W strofach wierszy odnajdziemy liczne świadectwa wiary, kult piękna przyrody oraz rozważania na temat istoty życia. Bo jak pisze autor „Tyle jest jeszcze do zrobienia i jeszcze chciałoby się żyć. Tyle jest spraw do przemyślenia. Nieważne mieć, lecz warto być”.

Kolejna poetka Maria Grądzka-Kuczek jest naszym czytelnikom doskonale znana. Tworzyć zaczęła na obczyźnie, gdzie przez wiele lat mieszkała i odnosiła liczne sukcesy. Obecnie mieszka w Lubaczowie, tu oddaje się swojej pisarskiej pasji, tworząc również dla drużyny harcerzy seniorów, gdzie jest harcerką. Czytelnikom zostały zaprezentowane liczne wiersze, mówiące o miłości, emigracji, pragnieniach oraz marzeniach.

„W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”, tak zatytułowany jest wybór wierszy autorstwa Józefa Furgały. Twórczość literacka rozwinęła się u poety w późnym okresie życia. Debiutancki tomik wydał dokładnie dziesięć lat temu.

Urodzony w Antonikach. Człowiek wielu zawodów m.in: rolnik, górnik, tynkarz. Oprócz pisania, pasją pana Józefa jest muzyka. Do swoich wierszy sam układa melodię. Zgromadzonym gościom nie tylko wyrecytował ale i zaśpiewał swoją twórczość. Autor jest obserwatorem świata. W swych wierszach opiewa piękno przyrody, szacunek i miłość do drugiego człowieka. W dorobku poetyckim znalazły się również bajki i wiersze dla najmłodszych.

Poezja zaprezentowana przez poetów pozostanie przedmiotem dalszych rozważań i przemyśleń. Wszyscy zgodnie twierdzą, że nadal będą tworzyć, ponieważ jak pisał Święty Jan Paweł II „Poezja to wielka Pani, której trzeba się całkowicie poświęcić”.

Na zakończenie wieczoru wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń Papieża „Barkę”.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *