Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wieczór poezji patriotycznej „Tu jest moja Ojczyzna…”

W czwartek 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie odbył się wieczór poezji lokalnych poetów „Tu jest moja Ojczyzna…” w ramach projektu Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Celem strategicznym Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej. Zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnego rodzaju wydarzeniami przypominającymi o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.

Podczas wieczoru swoje wiersze prezentowali:

Barbara Mazurkiewicz redaktor naczelna portalu literackiego E-Literaci.pl, koordynator kultury, wydawca, poetka, felietonistka i fotograf. Laureatka nagrody zarządy Oddziału ZLP w Rzeszowie i serwisu literackiego E-Literaci.pl. Wydała 8 tomów poetyckich, tom prozy i sztukę teatralnofilmową. Od września 2012 roku współpracuje z Niezrzeszoną Grupą Polonii w Niemczech i Holandii.

Józef Furgała poeta ludowy, którego twórczość jest poetyckim zapisem własnych obserwacji i przeżyć, który wysnuwa swe utwory z serca, ze swej wiary, z historii Ziemi Lubaczowskiej w ostatnim półwieczu.

Józefa Kornaga członek Stowarzyszenia Twórców Ziemi Lubaczowskiej, autorka między innymi tomiku poezji „W zamieci kul…” który w całości poświęcony jest pamięci tych, którzy „na zew Ojczyzny bez wahania chwycili za broń i stanęli do walki z wrogiem, którzy naszą wolność przypieczętowali swoją krwią”.

Maria Grądzka-Kuczek Laureatka nagrody Ungara w Chicagowskiej Panoramie, byłej członkini Polish American Poets Academy w Welington New York.

Licznie przybyłe grono miłośników poezji wysłuchało wierszy popularyzujących symbole państwowe opowiadające o wojnie, walce o Niepodległość oraz o tęsknocie i miłości do Ojczyzny.

Oprócz utworów jednoznacznie kojarzących się z okresem walk o niepodległość w programie znalazły się wiersze podejmujące temat ludzkich uczuć, szacunku i miłości do drugiego człowieka, rodzinnych miejscowościach itp.

Uzupełnieniem wieczoru poezji była oprawa artystyczna w wykonaniu Pana Andrzeja Kindrata oraz Martyny Czerniak, Wiktorii Nicpoń, Mileny Wach i Dagmary Gryniewicz.

Wykonane utwory łączą pokolenia, tworzą poczucie więzi i jedności, poczucie przynależności do Ojczyzny, za którą tak wielu oddało swoje życie.

Na zakończenie wieczoru wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy tomik poezji przygotowany przez bibliotekarzy z wierszami lokalnych poetów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wykonawcom oraz uczestnikom za niezapomniany wieczór, który skłaniał do refleksji i zadumy nad istotą patriotyzmu.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *