Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wieczór poezji Grażyny Kowalskiej i Jana Rychnera

W Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie odbył się wieczór poetycki Jana Rychnera i Grażyny Doroty Kowalskiej.

Jan Rychner z wykształcenia prawnik, z zamiłowania muzyk i animator kultury. Debiutował tomikiem „Wiersze dla Ciebie” w 2000 roku. Wiersze naszego gościa publikowane są  w wielu periodykach. Od marca 2003 roku  jest  przewodniczącym  Klubu Literackiego „Nasza Twórczość”. Pisze felietony, eseje  i recenzje. Jest współautorem 14 almanachów oraz 2 książek prozy pt. „Obcowanie ze świętym” i  „Rodzina wielopokoleniowa”.

W kwietniu 2011 roku odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poeta zaprezentował wybrane wiersze ze swoich tomików tj.: „Wiersze dla Ciebie”, „Bal dnia powszedniego”, „Ze źródła czystej wody”, „Witryna małych szczęść”, „Rosa erotica”. Sprawił również zgromadzonej publiczności niespodziankę w postaci wiersza o Lubaczowie pt. „Bliżej lata” oraz zachwycił wszystkich wykonaniem „Modlitwy” Bułata Okudżawy.

Grażyna Dorota Kowalska od urodzenia warszawianka. Literatura to jej pasja, szczególnie bliska jej sercu jest, literatura okresu pozytywizmu. W lipcu 2011 roku wydała pierwszy tomik poezji, zatytułowany „Tancerka”. Brała udział w Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Warszawie i w Wilnie, gdzie prezentowała swoją twórczość w Domu Polskim i szkołach polskich na Wileńszczyźnie. Uczestniczka Światowego Dnia Poezji UNESCO. Autorka recenzji i felietonów. W 2016 r. odznaczona medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Najnowszy tomik poetki pt. „Supermen” wydany w 2015 roku, w szczególności przypadł do gustu żeńskiej części publiczności. Twórczość naszych gości oraz ciekawa interpretacja przedstawionych utworów, uczyniła ten wieczór niezapomnianym. Spotkanie stało się okazją do rozmyślań nad różnymi wymiarami ludzkich uczuć i nie tylko.

Na zakończenie autorzy odpowiadali na pytania publiczności i podpisywali swoje tomiki. Tych którzy bliżej chcą zapoznać się z twórczością poetów, zapraszamy do Wypożyczalni dla Dorosłych, gdzie dostępne są do wypożyczenia, egzemplarze wierszy poetów.