Oddział dla Dzieci

Warsztaty o Żydach i Żydówkach

W dniu dzisiejszym już po raz drugi odbyły się w naszej bibliotece warsztaty „O Żydach i Żydówkach”. Zajęcia realizowane były według scenariusza z interaktywnej książki przeciw antysemityzmowi, pt. „O Żydach i Żydówkach”, wydanej przez Program Rozwoju Bibliotek przy współorganizacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Humanity in Action Polska.

Celem warsztatów jest weryfikacja powszechnych stereotypów związanych z Żydami i judaizmem oraz poznanie kultury żydowskiej poprzez wybrane święta. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy V „b” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Lubaczowie, wraz z którymi realizowaliśmy święta żydowskie. Zajęcia rozpoczęliśmy filmikiem z yt „Opowiedz się Miriam”- jest to wypowiedź żony rabina z Łodzi- Marii Szychowskiej, która opowiada o relacjach panujących między Polakami, a Żydami. Następnie uczniowie pracowali w trzech grupach: jedna grupa miała zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące święta Jom Kipur i napisać list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, druga grupa opracowywała święto Rosz Haszana i pisała postanowienia na następny rok, a przed trzecią grupą stało zadanie wykonania masek i zgłębienia święta Purim. Po upływie 20 minut grupy kolejno prezentowały efekty swej pracy- dowiedziały się, że Jom Kipur nazywany jest Dniem Pojednania i obchodzony jest we wrześniu lub październiku, że Rosz Haszana jest Żydowskim Nowym Rokiem i inspiruje do zmiany życia na lepsze, a Purim upamiętnia wybawienie Żydów od zagłady przez żonę władcy Persji- Esterę. Mamy nadzieję, że poznanie kultury innych narodów, pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć ludzi, którzy często mieszkają obok nas.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *