Aktualności, Oddział dla Dzieci

Wakacje 2015 już za nami!

pożegnanie wakacji 2015 - MBP Lubaczów

Pożegnanie wakacji w bibliotece / fot/MBP Lubaczów

Tegoroczne wakacje w Oddziale dla Dzieci obfitowały w wiele różnych atrakcji: rozpoczęliśmy je warsztatami z edukacji globalnej realizowanymi w ramach projektu współfinansowanego ze środków MSZ pt. „Globalnie – Odpowiedzialnie – Aktywnie. Działania na rzecz rozwoju edukacji pozaformalnej”.

Uczestnicy mogli samodzielnie wykonać zabawki i gadżety z pozornie niepotrzebnych i zużytych przedmiotów, co sprawiło im niesamowitą frajdę. Z plastikowych butelek, płyt CD, rolek po papierze toaletowym, wkładów na jajka, powstały między innymi meduzy, smoki, doniczki i żółwie. W lipcowe wtorki wspólnie czytaliśmy o przygodach sympatycznego Reksia i Pucka z książki J. A. Grabowskiego, a czwartkowe poranki poświęciliśmy zabawom ruchowym i konkurencjom sprawnościowym odbywającym się na bibliotecznym podwórku.

Podczas sierpniowych wtorków przybliżyliśmy dzieciom postać Wielkiego człowieka, Polaka, Papieża Jana Pawła II, który przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej został ogłoszony patronem 2015 Roku. Wspólnie nie tylko czytaliśmy książkę J. Krzyżanek pt. Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem, ale też rozwiązywaliśmy krzyżówki i rysowaliśmy bohatera do czytanego w danym dniu fragmentu powyższej książki. Dzieci bardzo chętnie angażowały się w dyskusję po przeczytanym tekście odpowiadając na licznie pytania: co Karolek miał zawsze przy sobie?(książkę), jaki był dzięki czytaniu książek? (mądry, bo dużo wiedział o przyrodzie, poetach, muzyce, planetach i innych ciekawych sprawach), na co poświęcał najwięcej czasu?(na czytanie książek). W krainę japońskiego obrazkowego teatru Kamishibai przenosiliśmy się w sierpniowe czwartki, poznając przygody kotki Milusi i zabawnego ptaszka. Na lubaczowskim Rynku promowaliśmy czytelnictwo w ramach akcji Księgozbiór, czytając w ciszy przyniesioną przez siebie książkę. Oddział dla Dzieci zaangażował się także w organizację zajęć sportowych przygotowanych dla półkolonii zorganizowanej przez przez Fotbool Academy. Specjalnie na tę chwilę Oddział dla Dzieci zamienił się w wspaniałą salę sportową: koszulki znanych sportowców dumnie wiszące nad głowami uczestników, a wystawka książek o tematyce sportowej zachęcała do korzystania z naszego księgozbioru. Spotkanie z młodymi piłkarzami było miłe, wesołe i przyjemne.

MBP w Lubaczowie nie zapomniała także o seniorach, dla których zostały przygotowane intensywne tygodniowe zajęcia komputerowe prowadzone przez Latarnika Polski Cyfrowej Pana Wojciecha Janczurę. Ponadto podczas zajęć gościliśmy przedstawiciela BS w Lubaczowie, który uczył naszym kursantów jak korzystać z bankowości internetowej.

Przepięknym występem Baśniowej Kapeli z Krakowa pt. „Płatki nieziemskiej róży” uczącym jak radzić sobie z emocjami i oswajać z lękami oraz pieczeniem kiełbasek na grillu zakończyliśmy wakacje w MBP w Lubaczowie

Zajęcia cieszyły dużym zainteresowaniem, nie tylko naszych stałych czytelników, ale też gości z Krakowa, Warszawy, Rzeszowa oraz Czech i Stanów Zjednoczonych, którzy spędzali wakacje w Lubaczowie.

W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy do wszystkich sponsorów, dzięki którym program wakacyjnych zajęć był bogatszy i cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Na nowy rok szkolny i przedszkolny wszystkim dzieciom życzymy sukcesów w nauce i zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki!!!