Czytelnia dla Dorosłych, Minione wydarzenia

Turniej o tytuł „Znawcy Literatury Henryka Sienkiewicza” oraz spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

22 grudnia 2015r. Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Uchwała Sejmu brzmi: W 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, mając na uwadze zasługi dla Narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci Jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. Jego powieści historyczne podtrzymywały kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli. Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, a za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.

turniej-o-tytul-znawcy-web

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie w sposób szczególny włączyła się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza. W maju podczas tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek wybraliśmy się na Rajd „Odjazdowy Bibliotekarz” z Sienkiewiczem na ustach. We wrześniu na lubaczowskim rynku zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie Quo Vadis, a w listopadzie w Oddziale dla Dzieci odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego poświęconego życiu i twórczości naszego wielkiego noblisty.

8 grudnia o godz. 10:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Broniewskiego zakończy obchody Roku Sienkiewiczowskiego turniejem o tytuł Znawcy Literatury Henryka Sienkiewicza Młodzieżowa Rada Miasta vs Lubaczowska Rada Seniorów, który poprowadzi sam Litwos. Po turnieju zapraszamy na spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel autorką książki „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu”.

Turniej oraz spotkanie odbędą się w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

anna_czerwinska-rydel