Spotkanie z Mariuszem Szczygłem w rzeszowskim Teatrze „Maska”

W piątek (09.10.2015) przedstawicielki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Lubaczowie na zaproszenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie uczestniczyły w spotkaniu z dziennikarzem i reportażystą Mariuszem Szczygłem.

W Teatrze „Maska” zgromadzili się nie tylko członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki i bibliotekarze, ale także miłośnicy twórczości pisarza. Rozmowę z autorem, prowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów. Dyskusja rozpoczęła się od nawiązania do tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz, która także jest reportażystką. Podkreślano, że wydarzenie to jest istotne dla literatury faktu, w dzisiejszych czasach niedocenianej, traktowanej jako gorsza i „omijanej szerokim łukiem”. Mogłoby się wydawać, że dostęp do wszelkiego rodzaju nowoczesnych mediów spowodował, że reportaże nie są dziś postrzegane jako potrzebne. Mariusz Szczygieł uważa, że „literatura faktu jest dla ludzi, którym nie wystarcza TVN 24”. Czytelnicy reportaży są odbiorcami wymagającymi, chcą czegoś więcej, niż tylko suchych informacji, chcą ukazania rzeczywistości z innej, bardziej subiektywnej perspektywy, pragną dotrzeć do prawdy i do szczegółu. Szczygieł opowiadał o swoich mentorach, dzięki którym uczył się pisania reportaży. To pod okiem Hanny Krall, królowej polskiego reportażu, szlifował swój warsztat i to ona strofowała go, aby „zdania były szybsze”, czyli krótsze, konkretniejsze. Zwracała uwagę na to, by w pisaniu najważniejszy był człowiek, rozmówca, który obdarza dziennikarza zaufaniem, zwierza mu się.

Autor nie pominął tematyki związanej z Czechami, mówił o swej fascynacji kulturą czeską, o tym, że pisząc o Czechach czuje się tak, jakby pisał o sobie. Czesi w jego oczach są swobodni, „nie spinają się”,nie mają kompleksów, są dumni ze swojej kultury. Duże znaczenie ma dla nich  literatura. Książka Mariusza Szczygła pt. „Gottland” zyskała w tym kraju tak ogromną popularność, gdyż prezentowała spojrzenie kogoś z zewnątrz na czeską historię i czeskie społeczeństwo.

Mariusz Szczygieł jest uznanym autorem książek o Czechach ( „Gotland”, „Zrób sobie raj”, „Niedziela, która zdarzyła się w środę”) oraz reportaży („Projekt mężczyzna”, „Zaraz wracam”, „Kraj Raj”). Wśród wielu nagród, które otrzymał, warto wymienić Europejską Nagrodę Literacką czy nagrodę Dziennikarza Roku 2013.