Czytelnia dla Dorosłych, Konkursy

Spotkanie z prof. Kazimierzem Ożogiem oraz podsumowanie konkursów

W poniedziałek (29.05.2017) w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie gościł prof. Kazimierz Ożóg, językoznawca, członek Rady Języka Polskiego, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor publikacji naukowych dotyczących kultury słowa.

Tematyka prelekcji związana była z wulgaryzmami. Profesor mówił, że język, którym się posługujemy nas zdradza, gdyż to, jaki mamy zasób słów i w jaki sposób się nim posługujemy rzutuje na nasz wizerunek, wpływa na sposób komunikowania się i przekazywania myśli. Używanie wyrażeń wulgarnych jest szkodliwe, zaśmieca język, będący dla każdego z nas wartością porównywalną ze światłem i powietrzem. Mowa ojczysta to skarb dla każdej osoby (przez język myślimy i wyrażamy siebie), dla grupy (język jest doskonałym instrumentem grupowego działania), dla narodu (naród żyje poprzez język). Język polski najpełniej nas wyraża, buduje wspólnotę i tworzy kulturę naszego kraju, jest pierwszą i najważniejszą jej emanacją. Musi to być język piękny, mądry i przyjazny. Zasługuje na nasz szacunek, bo posługiwali się nim zarówno Mickiewicz i Słowacki, jak i Miłosz i Karol Wojtyła.

Profesor odwiedził bibliotekę w ramach projektu „Lekcje czytania” – akcji społecznej Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami, krytykami i profesorami.

Podczas spotkania odbyło się uroczyste podsumowanie trzech konkursów organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Sieć Współpracy Psychologów i Pedagogów:

• Powiatowego Konkursu Profilaktycznego Nie-wulgaryzmom. O piękno mowy ojczystej, który adresowany był do uczniów od IV klas szkoły podstawowej, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego, a jego którego celem było eliminowanie wulgaryzmów z języka, popularyzacja piękna mowy ojczystej, promowanie kultury kontaktów werbalnych dzieci i młodzieży. Obowiązywały kategorie: plakat, hasło, logo, utwór literacki, prezentacja multimedialna.
  • Drugi konkurs to konkurs fotograficzny dla rodziców, dzieci i młodzieży „Nasze piękne wspólne chwile” , którego celem było promowanie wspólnie spędzonego czasu rodziców i dzieci, pokazywanie piękna płynącego z takich chwil.
  • Trzeci konkurs to Powiatowy Turniej Wiedzy Psychologicznej na podstawie lektury: „Empatia. O umiejętności współodczuwania”.