Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim

W czwartek (27.10.2016) Miejska Biblioteka Publiczna gościła Stanisława Srokowskiego, pisarza, poetę i publicystę, autora zbioru opowiadań, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, autora ok. 50 książek, powieści, opowiadań, tomów poetyckich, sztuk teatralnych, opracowań, esejów, dzieł publicystycznych, recenzji, wywiadów.

Stanisław Srokowski

W Lubaczowie swoje spotkanie autor rozpoczął od wprowadzenia w tematykę Kresów, zaprezentował mapę, na której pokazał teren wydarzeń historycznych omawianych w jego pracach. Następnie nawiązał do filmu „Wołyń” – pierwszego obrazu poświęconego wydarzeniom na Kresach Wschodnich w latach 1943-1945, w których nacjonaliści ukraińscy przeprowadzili antypolską czystkę etniczną. Polaków mordowano na Wołyniu, a także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim. Właśnie o tych wydarzeniach opowiada książka „Nienawiść”, będąca zbiorem opowiadań o mordach, jakich dokonywała UPA na Polakach. W bibliotece autor przedstawił czytelnikom także inne swoje publikacje. Książka pt. „Strach” rozszerza i pogłębia problematykę ukazaną w „Nienawiści”, oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty człowieczeństwa wyrastające z ideologii integralnego nacjonalizmu. „Repatrianci” to powieść, która miała ukazać się w 1981 r. pod tytułem „Wypędzeni”, jednak wydana została dopiero pod koniec lat 80-tych. Opowiada o przesiedleńcach ze wschodu, ich dramatycznych przeżyciach i doświadczeniach z lat wojny. Rzecz dzieje się w pociągu repatriacyjnym, wiozącym Kresowian ze starych stron rodzinnych w nowy świat. Kolejne powieści Srokowskiego to trylogia kresowa pt. „Ukraiński kochanek”, „Zdrada” oraz „Ślepcy idą do nieba”. Jest to saga, która ukazuje panoramę kresowych ziem z ich wielowiekową kulturą, tradycjami i tragicznymi dziejami. Losy bohaterów powiązane są zarówno z historią europejską, jak i dziejami Kresów. Fabułę wspierają wydarzenia historyczne, dokumenty, listy.

Pod koniec spotkania wywiązała się dyskusja, uczestnicy poruszali tematykę stosunków polsko-ukraińskich. Nie zabrakło relacji osób, które obejrzały film „Wołyń’” i dzieliły się swymi odczuciami.

Podczas spotkania można było kupić powieści autora, dostać jego autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.