English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Czytelnia dla Dorosłych

Spotkanie autorskie z Moniką Rakusą w Wypożyczalni dla Dorosłych

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie była Monika Rakusa pisarka, psycholog oraz psychoterapeutka.

Mieszka w Warszawie, ma dwoje dzieci. Jest członkinią stowarzyszenia „Drugie Pokolenie” oraz zdeklarowaną feministką. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią „39’9”. Kolejne powieści autorki to „Żona Adama” oraz zbiór opowiadań pt. „Cień”. W roku 2010 ukazała się jej pierwsza książka dla dzieci -„Baśnie dla Antosia”.

Spotkanie autorskie było okazją do rozmów na wiele różnych tematów, które autorka porusza również w swoich książkach m.in. o prawach kobiet, ich roli w dzisiejszym świecie, równouprawnieniu, macierzyństwie, kryzysie wieku średniego oraz związkach. Bardzo ważnym zagadnieniem w twórczości autorki jest Holokaust. Przeżycia wojenne matki – Żydówki oraz jej choroba odcisnęły piętno na życiu pisarki. Całe jej pisarstwo zrodziło się jak sama mówi z wykluczenia oraz niepełnosprawności.

Pani Monika opowiedziała również o swojej pracy dla Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, gdzie pracowała jako koordynator projektu, dotyczącego polskich świadków zagłady. Dzięki temu projektowi nawiązała współpracę z dr. Zygmuntem Kubrakiem oraz miała okazję po raz pierwszy odwiedzić Lubaczów.

Autorka odpowiadała na liczne pytania czytelników oraz zdradziła że obecnie pracuje nad nową książką.