Oddział dla Dzieci

„Przyłóż ucho do mirabelki!”

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski nasza biblioteka wzięła udział w akcji czytelniczej organizowanej przez Lustro Biblioteki „Mirabelka-kiełkująca historia w 100licy” oraz wydawnictwo Zielona Sowa.

W dniu dzisiejszym przeprowadziliśmy warsztaty dla uczniów szóstej klasy szkoły podstawowej w Lubaczowie. Na zajęcia przybyły najpierw obie mirabelki- matka, której gałęzie uginały się od ciężaru słodkich owoców oraz jej kwitnąca na razie córeczka. Wystrój wnętrza wzbogacała wystawka książek o tematyce patriotycznej, plakaty i mapy przedwojennej i powojennej Warszawy oraz przetwory z mirabelek. Nie wspomnę już o tym, że zajęcia osobiście prowadziła sama Dorka. Dorka powitała uczestników, wprowadziła w historię kilku pokoleń warszawskich Nalewek, opowiedziała o drzewie, które było świadkiem toczącej się historii Polski, od lat przedwojennych, wojnę, getto, okupację i stalinizm do lat powojennych. Zajęcia przeprowadziła dzieląc uczniów na cztery grupy (Nalewki, Wałowa, Świętojerska, Franciszkańska), które rywalizowały między sobą zdobywając punkty (śliwki w czekoladzie) w różnych konkurencjach:

– Poznajmy Mirabelkę i jej świat! (czytanie fragmentu książki i rozwiązywanie testu sprawdzającego zapamiętaną wiedzę)

– Określ mnie inaczej! (wypisywanie synonimów do słowa miłość po przeczytaniu fragmentu tekstu: „…Mamo, co to jest w końcu ta „miłość”?

Bez miłości nie byłoby nas na świecie, córeczko. Bez miłości świata by nie było. Czyli miłość jest wszystkim…”)

– Getto (samodzielne czytanie fragmentów książki i rozwiązywanie testu)

– Ułóż mnie! (układanie złotych myśli z rozsypanki wyrazowej:

1. Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem?

2. „…pan Izaak tak gra na skrzypcach, że zmienia ludzkie dusze…”

3. „…lecz ludzi Dobrej Woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten ŚWIAT nie zginie nigdy więcej dzięki nim Nie! Nie! Nie!…”)

– Kim jest ta Pani? (przeczytanie odpowiedniego fragmentu tekstu o Irenie Sendlerowej i wyłowienie odpowiedzi)

– Narysuj mnie! (rysowanie na białych koszulkach mirabelki w patriotycznych barwach)

Po podliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji okazało się, że zwycięzcami zostali mieszkańcy ulicy Wałowej zdobywając tym samym tytuł „Znawcy historii Mirabelki” oraz torbę śliwek w czekoladzie.

Wszystkie konkurencje wywołały wiele emocji, a towarzyszący im duch zdrowej rywalizacji sprawił, że wszyscy doskonale się bawili, poznając przy tym przygody pewnej dziewczynki w czerwonym płaszczyku i koronkowej sukience oraz innych bohaterów Nalewek na tle toczącej się obok historii Polski.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *