Oddział dla Dzieci

Projekt „Opowiedz…jak to było”

W dniu dzisiejszym odbyły się w naszej bibliotece warsztaty w ramach projektu „Opowiedz…jak to było”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Bookowy Dom. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie, którzy otrzymali kilka tygodni wcześniej papierowe broszury z pytaniami i zapisywali w nich odpowiedzi swoich starszych rozmówców. Tymi rozmówcami byli ludzie, którzy dotknęli w jakiś sposób historii, a więc najczęściej mają powyżej 50 lat i pamiętają koniec PRL, narodziny Solidarności i wolne wybory.

Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi do dokumentowania historycznych wspomnień starszego pokolenia oraz zainteresowania się historią.

W ramach projektu dla tych, którzy ukończyli 11 lat, została utworzona platforma internetowa www.opowiedzjaktobyło.pl umożliwiająca spisanie opowieści rozmówcy oraz zilustrowanie jej fotografiami i dokumentami. Gdy praca jest już zakończona, można łatwo wygenerować plik pdf i wydrukować efekty w formie książki albo przedstawić jako prezentację. Na platformę można wprowadzić też pliki dźwiękowe – zapis przeprowadzonej rozmowy.

Nagrodzono trzy najlepsze prace, a autorka najlepszej pracy zaprezentowała ją wszystkim uczestnikom. Uczniowie mieli też możliwość narysowania ciekawej przygody z życia swoich przodków i zawieszenia jej na bibliotecznym drzewie pamięci.

Ale mamy nadzieję, że zapisane wspomnienia przetrwają dzięki naszemu projektowi.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *