English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Czytelnia dla Dorosłych

Polska przeciwko rasizmowi i przemocy – spotkanie filmowe w naszej Bibliotece

0 19

Średnio co siedem i pół godziny w Polsce dochodzi do przestępstwa na tle rasowym, etnicznym lub wyznaniowym. Każdego dnia na ulicach naszych miast ktoś zostaje znieważony lub pobity. W ostatnich miesiącach zaatakowane zostało między innymi małżeństwo z Indii, mongolski komik, dziewczyna z Algierii, czarnoskóra warszawianka, akordeonista z romskiego teatru muzycznego, studenci z Portugalii i Turcji, syryjski barman, chilijski pianista, czarnoskóry Brytyjczyk. W Przemyślu czarnoskóry chłopiec bawiący się z innymi dziećmi został wulgarnie zwyzywany i wyrzucony z placu zabaw przez dorosłego białego mężczyznę.

Europa od 2015 roku mierzy się z nasilającym się kryzysem migracyjnym. I choć do naszego kraju dotarło dotychczas niewielu uchodźców, temat ten spowodował niespotykaną eskalację uprzedzeń i ksenofobii. Zamiast rzeczowej rozmowy o problemach i możliwościach związanych ze zjawiskiem migracji w polskiej debacie królują mity, obelgi i strach. Niestety ta zbiorowa histeria ma bezpośrednie przełożenie na naszą rzeczywistość. Według oficjalnych danych już w latach 2013–2015 odnotowano w Polsce dwukrotne zwiększenie liczby przestępstw motywowanych nienawiścią. Statystyk za rok 2016 jeszcze nie znamy, ale według organizacji pozarządowych zajmujących się tą problematyką sytuacja stale się pogarsza. Ofiarą przemocy padają nie tylko – i nie przede wszystkim – uchodźcy. Na ataki narażone są już wszystkie osoby wyróżniające się kolorem skóry, ubiorem czy mówiące w obcym języku. Także ludzie żyjący w Polsce od lat, a nawet tutaj urodzeni…

W spotkaniu weźmie udział młodzież z trzecich klas gimnazjum. Wyświetlone zostaną filmy „Sieć tolerancji – Islam” oraz „Jestem kobietą, mieszkam w Polsce”.

„Sieć tolerancji – Islam”
Film przygotowany w ramach projektu „Sieć tolerancji” koordynowanego przez Fundację „Wiedza Lokalna” oraz Collegium Civitas.

Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Romowie, Żydzi, muzułmanie czy Ukraińcy mieszkający w Polsce być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z podobnymi problemami do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do wzięcia udziału w filmach zależało nam przede wszystkim na tym, żeby przekłuć „inność” w dobrze oswojoną „codzienność”.

Filmy wyprodukowane zostały przez młodych, zdolnych reżyserów – Gabrielę Łazarkiewicz, Antoniego Ferency, Filipa Hilleslanda. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas materiał przyczyni się do zmiany nastawienia wobec mniejszości mieszkających w Polsce oraz że posłuży jako wartościowy element edukacji antydyskryminacyjnej i multimedialnej.

„Jestem kobietą, mieszkam w Polsce”
Film, zrealizowany przez TVP Lublin, w ramach projektu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”, pod tytułem „Głosem kobiet”, jest częścią kampanii informacyjnej „Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce”, skierowanej do polskiego społeczeństwa, opowiadającej o kobietach uchodźczyniach i migrantkach mieszkających w Polsce. Projekt jest współfinansowany w ramach Funduszy EOG.

Zapraszamy wszystkich na spotkanie (Czytelnia Dla Dorosłych), 13 października godz. 9:45

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *