Minione wydarzenia

I Ogólnopolski Festiwal Questingu. Małgorzata Wojtaczka w naszej Bibliotece!

Miłośnicy aktywnego wypoczynku i nietypowych form spędzania czasu wolnego między 19 a 21 maja spotkają się na I Ogólnopolskim Festiwalu Questingu. Pierwsza i jedyna tego rodzaju impreza turystyczna w Polsce odbędzie się na terenie Ziemi Lubaczowskiej. Oprócz licznych atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach Festiwalu w każdym wieku, wydarzeniu towarzyszyć będzie także konferencja naukowa: „Questing – turystyka XXI wieku”.

Motywem przewodnim całego Festiwalu będą „Questowe wędrówki po Ziemi Lubaczowskiej”, kiedy to sympatycy i fani questingu, rodziny z dziećmi i miłośnicy aktywnych form spędzania czasu wolnego będą mogli przejść szlakiem ośmiu unikatowych questów, usytuowanych na terenie Ziemi Lubaczowskiej – przygotowanych w ramach projektu wspólnego Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska – oraz 3 dodatkowych funkcjonujących w tej okolicy. Właśnie fakt działania tutaj aż 11 różnorodnych tras questingowych – pieszych i rowerowych na terenie powiatu lubaczowskiego zdecydował o wyborze tego miejsca na organizację tak wyjątkowego wydarzenia.

Na uczestników Festiwalu czeka wiele atrakcji towarzyszących. Wśród nich wymienić można wędrówkę szlakiem miejscowych questów wraz ze znanymi podróżnikami oraz możliwość rozmowy z nimi w trakcie wieczornych spotkań.

W ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Questingu w naszej Bibliotece, 19 maja 2017r. o godzinie 18:00 zorganizowane zostanie spotkanie z Małgorzatą Wojtaczko – podróżniczką, żeglarką, spelolożką, pierwszą Polką która samotnie zdobyła biegun południowy na nartach, laureatką nagrody za „wybitne osiągnięcia sportowe” przyznawanej przez UKFiT.

Questing jest specyficzną formą bezobsługowej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza turystów po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu, a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.