Czytelnia dla Dorosłych

Ocalona z Holokaustu Lucia Retman w MBP opowiadała młodzieży swą historię

W dniu 25 stycznia 2018r. w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w Bibliotece po raz kolejny gościła Lucia Retman, Żydówka ocalona przez rodzinę Pomorskich z Lubaczowa, autorka książki pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swe wspomnienia.

Lucia Retman obecnie mieszka w Hajfie w Izraelu, ale urodziła się w Dynowie. Dzieciństwo spędziła w Leżajsku. Otoczona miłością bliskich żyła spokojnie i szczęśliwie, lecz tylko do czasu wybuchu II wojny światowej. Holokaust udało się jej przeżyć dzięki Polakom. W dniu dzisiejszym spotkała się z lubaczowską młodzieżą, by raz jeszcze opowiedzieć swą historię.

Lucia Retman jako mała dziewczynka przyjechała do Lubaczowa, gdzie Zofia Pomorska w swoim domu ją ukryła, a potem pomogła wyjechać do Berlina dając jej metrykę chrztu na nazwisko Janina Kogut. Teraz Lucia przyjeżdża do Lubaczowa, by dać świadectwo tamtym dniom. Dzięki jej staraniom pośmiertnie przyznano Zofii Pomorskiej medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W imieniu Zofii Pomorskiej odebrali go jej wnukowie – Wiesław i Krzysztof.

Głos zabrał również Simon Lavee Łukawiecki, który zaprosił wszystkich na wieczorne spotkanie w MBP poświęcone promocji swojej książki pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”. Wyraził również wdzięczność za to, że może przekazywać historię swej rodziny młodszym pokoleniom, które będą budować naszą wspólną przyszłość. Ważne jest by nie musiały przeżywać tego, co on sam przeżywał w ich wieku i co teraz przeżywają młodzi ludzie z Syrii.

Z kolei Karol Kunz podzielił się z młodzieżą swą wiedzą dotyczącą oleszyckich Żydów. Bibliotece przekazał kopie posiadanych przez siebie pamiątek: angielskojęzyczny list od Bianki Klahr, kserokopie dawnych map, na których zaznaczono żydowskie zabudowania w Oleszycach (w tym jedną narysowaną odręcznie), fragment wywiadu z Łoren Galler-Rabinowitz – mistrzynią olimpijską w jeździe figurowej na lodzie, której babcia – Eva Galler pochodziła z Oleszyc, a także fragment mailowej korespondencji z Robinsonem Platerem na temat Żydów mieszkających w Oleszycach.

Pod koniec spotkania wyświetlono film pt. „Różne oblicza lokalnego patriotyzmu” autorstwa Gabrieli Meder i Aleksandry Mudry, który napłynął na konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości” w 2012 r., Film przybliża postacie Evy Galler, jej męża Henryka Gallera, Biankę Klahr, Annie Bleiberg i polską rodzinę Purów.

Po spotkaniu goście udali się na Plebańskie Pole, by upamiętnić pamięć pomordowanych Żydów pod Dachnowem.