Czytelnia dla Dorosłych

O tym, co nas łączy – w bibliotekach. „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – debata lokalna w Lubaczowie

To, co nas – Polaków – łączy, jest większe od tego, co nas dzieli – z takiego założenia wychodzą organizatorzy debat lokalnych, które w tygodniu 15-21 maja odbyły się w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce. Jedną z debat zorganizowała 15 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie.

Debata to część projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. – Lokalne wspólnoty stanowią od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych. To właśnie w nich zachodzą procesy, które decydują o jakości naszego życia. Wspólnie bowiem dbamy o to, aby nasze dzieci uczyły się na przyzwoitym poziomie, rynek pracy miał oferty dla nas wszystkich, a na ulicach było czysto i bezpiecznie. Robimy wszystko, żebyśmy dobrze się czuli i jednocześnie mogli być dumni z miejsca, w którym żyjemy. Do działania na rzecz dobra wspólnego potrzebne jest jedno – poczucie bycia wspólnotą. Dlatego w ramach projektu zadajemy lokalnym liderom pytanie o to, jak tę wspólnotę budować i co robić, by wzmacniać więzi między mieszkańcami – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są one nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Do debaty w Lubaczowie przystąpili przedstawiciele samorządu, reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji, a także mieszkańcy. Spotkanie miało formę warsztatu. Co nas łączy jako wspólnotę? Co możemy zrobić, by wzmacniać to, co nas łączy? Odpowiedzi na te pytanie poszukiwali uczestnicy debaty. Wspólnie doszli do wniosku, że więzi lokalne wzmacniają ludzie, ich wspólne interesy i cele oraz chęć ich realizacji dla lepszej przyszłości. Za czynniki wzmacniające lokalną społeczność uznali angażowanie siebie i innych, pozyskiwanie środków na edukację, rozwój oraz innowacyjność, tworzenie klimatu sprzyjającego współpracy oraz realizacji wspólnych celów.

Efekty i wnioski z dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski. Kongres zawsze skupia uwagę wielu mediów.

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *