English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności, Minione wydarzenia

Narodowe Czytanie 2017

167

Lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku jest Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat ten zwyciężył podczas ogólnopolskiego głosowania internautów. W Lubaczowie, podobnie jak w całym kraju wspólne czytanie odbędzie się w sobotę 2 września br. o godz. 10:00.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Do wspólnego czytania na lubaczowskim Rynku zapraszamy już po raz piąty. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Lubaczowa (zarówno młodzież jak i różne grupy zawodowe) do włączenia się do akcji organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie przy współpracy z Urzędem Miejskim w Lubaczowie, Starostwem Powiatowym w Lubaczowie, Biblioteką Pedagogiczną im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Lubaczowie, Miejskim Domem Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie oraz Państwową Szkołą Muzyczną im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie.

Osoby, które chciałyby czytać fragmenty „Wesela” prosimy o zgłoszenie swojego udziału w akcji pod nr tel. 16/ 632 93 50 w. 25 lub osobiście w Czytelni dla Dorosłych MBP w Lubaczowie do dnia 24.08.2017r.