Czytelnia dla Dorosłych, Konkursy

Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018

W czwartek (22 lutego) miłośnicy języka polskiego i pasjonaci poprawnej pisowni z powiatu lubaczowskiego po raz kolejny walczyli o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej. Dyktando zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie i Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji działające przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Koło Lubaczów oraz Szkołą Językową „For You” w Lubaczowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Pan Krzysztof Szpyt- Burmistrz Miasta Lubaczowa oraz Pan Józef Michalik- Starosta Powiatu Lubaczowskiego.

Tegoroczna rywalizacja, tak jak w poprzednich latach podzielona została na dwie kategorie wiekowe– dzieci i młodzież do lat 25 oraz uczestnicy powyżej 25. roku życia. Do zmagań ortograficznych zgłosiły się 43 osoby – 22 w kategorii wiekowej do 25 lat i 21 – powyżej 25 lat. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: Agnieszka Dobrowolska, Marek Chmiel, Paweł Wild.

W kategorii do 25 lat tytuł
Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 otrzymał Mateusz Mędroń
I Wicemistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 – Przemysław Mazepa
II Wicemistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 – Dagmara Buksak

W kategorii powyżej 25 lat tytuł
Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 otrzymał Kamil Bułas
I Wicemistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 – Elżbieta Snopkowska
II Wicemistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018 – Małgorzata Gelmuda

Nagrodami w obu kategoriach były nagrody pieniężne.

Mistrzowie Ortografii otrzymali po 300 zł, a I Wicemistrzowie po 200 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie w ramach zadania dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Lubaczowie pod nazwą Dyktando Ortograficzne o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej.

II Wicemistrzowie Ortografii otrzymali po 100 zł ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie.

Każdy z laureatów konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe – pamiątkową statuetkę, ufundowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie oraz książę autorstwa Jerzego Tabaczka pt. „Szpital w Lubaczowie 1896-2016”. Zarys dziejów”, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Lubaczowa.

Podczas tegorocznej edycji, w trakcie obrad jury uczestnicy dyktanda mogli wysłuchać wykładu pochodzącego z Cieszanowa językoznawcy, prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. nauk humanistycznych Waldemara Czachura, który w swoich badaniach docieka w jaki sposób język i jego użycie wpływa na nasze postrzeganie świata, również na pamięć zbiorową oraz w jaki sposób język tworzy lub niszczy dialog między narodami. W trakcie swego wystąpienia Waldemar Czachur zwracał uwagę na metafory jakich używa się w języku mediów, mówił o najpopularniejszych słowach w dyskursie publicznym w latach 2012-2017 zarówno w Polsce jak i w Niemczech, podkreślał istotną rolę takiej kompetencji jaką jest umiejętność prowadzenia rzeczowej dyskusji, w oparciu o argumenty, nie zaś o emocje.

Po zakończeniu prelekcji nastąpiło uroczyste rozdanie nagród, poprzedzone krótkim wystąpieniem Marka Chmiela, Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Komentując tegoroczne zmagania ortograficzne podkreślił on wysoki poziom, zwłaszcza w kategorii wiekowej powyżej 25 lat, gdzie rywalizacja była tak wyrównana, że o zwycięstwie decydowała nie liczba popełnionych błędów ortograficznych, lecz interpunkcyjnych.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu i wspólnego promowania piękna języka polskiego.

Protokół konkursu Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018
Tekst dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2018