English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych, Konkursy

Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2016

2

1 marca 2016 r. w odbyła się ósma edycja rywalizacji o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej” zorganizowania przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie pod honorowym patronatem Krzysztofa Szpyta, Burmistrza Miasta Lubaczowa oraz Józefa Michalika, Starosty Powiatu Lubaczowskiego.

1-D

Tegoroczna rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach wiekowych, tj. młodzież ucząca się do 25 roku życia i osoby powyżej 25 lat. W tym roku do zmagań ortograficznych przystąpiło 49 osób – 19 w kategorii wiekowej do 25 lat i 30 powyżej 25 lat. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w której skład weszli nauczyciele: Pani Barbara Ciechanowska, Pani Agnieszka Dobrowolska, Pani Elżbieta Chmiel, Pan Marek Chmiel, Pan Paweł Wild, oraz Pani Marta Zabrońska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lubaczowie.

Tekst dyktanda opracowany przez polonistkę Panią Barbarę Ciechanowską sprawił uczestnikom sporo trudności. Mówili, że tegoroczna edycja była najtrudniejsza, wymagała od uczestników doskonałej znajomości zasad polskiej ortografii.

W kategorii do 25 lat Mistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2016 została Joanna Sanok. Tytuły Wicemistrzów (równorzędne) przypadły Magdalenie Hypiak oraz Przemysławowi Mazepie.
W kategorii wiekowej powyżej 25 lat Mistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2016 został Pan Janusz Waldemar Zubrzycki, zaś Wicemistrzami Pani Weronika Szczurko oraz Pan Rafał Maciejko.

Zarówno laureatom jak i wszystkim uczestnikom tegorocznego dyktanda serdecznie gratulujemy!

Treść dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2016

 

2 komentarze

  1. Korektorka 2 marca 2016 w 20:06 -  Odpowiedz

    Najeżone trudnościami :) Ale chyba nawet do dyktanda wkradły się błędy :) W nazwie czasopisma „Mówią Wieki” – zgodnie ze stroną internetową słownika PWN, a także stroną tego czasopisma – oba człony piszemy wielkimi literami. „Półleżąc półstojąc” jeśli oznacza jedną czynność (choć trudno sobie wyobrazić taką pozycję) powinno być zapisane osobno i z przecinkiem: pół leżąc, pół stojąc (zasada 139 w słowniku ortograficznym). A „tudzież” oznacza „i, oraz, a także”.
    Pozdrawiam

    • Autorka oraz członkowie komisji 4 marca 2016 w 13:25 -  Odpowiedz

      Dziękujemy za cenne uwagi i czujność. Co do tytułu czasopisma- mimo, iż zwrot został u nas zapisany w ten sposób: „Mówią wieki” (pomyłka w przepisywaniu), sprawdziliśmy i respektowaliśmy pisownię „Mówią Wieki”. Co do drugiej uwagi dotyczącej słów „półleżąc półstojąc” to musimy przyznać się do niedopatrzenia, tak ze względu na ich dobór (pół leżąc, pół siedząc) jak i pisownię. Powyższe błędy nie wpłynęły jednak w żaden sposób na wyniki uczestników. Po dokonaniu weryfikacji, utrzymujemy rezultaty konkursu.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *