English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES

MBP w Lubaczowie po raz kolejny wśród najlepszych

W dniu dzisiejszym dyr. MBP uczestniczyła w uroczystym ogłoszeniu Rankingu Bibliotek 2015 przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”.
Historia Rankingu Bibliotek sięga 2011r. kiedy to po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Od tamtej pory co roku doceniani są ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Również w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie została wyróżniona uzyskując 8 miejsce na około 800 zgłoszonych bibliotek.
Ocena dokonana została na podstawie analizy następujących kryteriów:
– powierzchnia biblioteki,
– średnie zatrudnienie w bibliotece,
– wielkość księgozbioru,
– wielkość księgozbioru nabytego po 2004
– ilość zakupionych książek w 2014r.
– dotacje podmiotowe dla biblioteki w budżecie gminy
– dostępne dla czytelników tytuły prasowe,
– posiadanie strony internetowej,
– dostęp do nowych mediów,
– ilość stanowisk komputerowych,
– dostęp do Wi-Fi,
– działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie,
wolontariat,
– udogodnienia dla osób niepełnosprawnych,
– książki dla osób słabo widzących i niewidomych,
– dane statystyczne dotyczące liczby czytelników i ilości wypożyczonych książek.
Od kilku lat zmienia się wizerunek bibliotek. MBP w Lubaczowie idzie z duchem czasu i ma świadomość tego, że biblioteki to już nie tylko wypożyczalnie książek, ale także, a może przede wszystkim miejsca spędzania wolnego czasu, oczywiście w oparciu o literaturę i kulturę. Sukces biblioteki to sukces zarówno osób tu pracujących, jak również sukces czytelników i użytkowników naszej biblioteki, którzy niejednokrotnie podpowiadają nam z jakich zajęć chcieliby skorzystać, czy także z jakimi osobami zorganizować spotkanie. Dajemy naszym czytelnikom możliwość współdecydowania zarówno o ofercie kulturalnej i edukacyjnej biblioteki jak również o kształcie księgozbioru. Ogromnego wsparcia bibliotece udzielają także organizacje pozarządowe regularnie współpracujące z biblioteką oraz wolontariusze.
Wszystkim czytelnikom i użytkownikom biblioteki, Władzom Miasta, naszym przyjaciołom, sponsorom oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do tego, że MBP w Lubaczowie już od kilku lat uzyskuje tak wysokie miejsce w rankingu składamy serdeczne podziękowania.  To nasz wspólny sukces!!!DSC_0396DSC_0399DSC_0405