Magapar… Teatr światła, teatr cienia, teatr tajemnic…

Z okazji jubileuszu 70-lecia lubaczowskiej biblioteki mieszkańcy Lubaczowa mogli obejrzeć spektakl w reżyserii Barbary Thieme, którego prapremiera odbyła się na Rynku. Spektakl „My” to piękna księga życia, od narodzin, poprzez beztroskie lata dzieciństwa i szkoły, wspomnień o domu rodzinnym i wyjściu w świat. Ludzkie życie to także ciągłe poszukiwanie drogi, wyboru pomiędzy sobą, a tłumem, poszukiwania przyjaciół, poszukiwania siebie, swojej twarzy nie przykrytej maską. Każdy z nas jest wolny, ma prawo do marzeń, do odnajdywania w sobie światła oraz do wielkiej miłości.

autor: Janusz Potoczny, MDK w Lubaczowie

Kolejny raz nasza rodzima reżyserka za pośrednictwem magicznego świata światła i cienia wskazuje nam drogę przez życie. Nie jest ona łatwa, ale to od nas samych zależy, jak będzie wyglądała i w którą stronę pójdziemy. Całość dopełniają piękne w swojej prostocie stroje… powstałe z materiałów połyskliwych, na których widać każde załamanie światła. W połączeniu z maskami robią na widzu ogromne wrażenie. I te ruchy aktorów… kiedy jest potrzeba powolne, jakby nieśmiałe, przechodzące w dynamiczne bieganie po scenie. Jak w życiu!

Za pośrednictwem użytych cytatów muzycznych reżyserka przenosi nas nad morze, gdzie wśród szumu fal i śpiewu ptaków wszystko się zaczyna… życie się zaczyna. Potem beztroskie lata dzieciństwa i szkoły oraz wspomnień czar przeplatane są piękną zarazem nostalgiczną muzyką. Człowiek jako istota myśląca ciągle poszukuje siebie, sensu życia, własnej drogi. Każdego dnia zastanawiamy się czy zachować swoją twarz, czy jednak bezpieczniej będzie założyć maskę, która być może uchroni przed różnymi niebezpieczeństwami. Autorka przedstawia tragizm naszych codziennych wyborów. Dobranie odpowiedniej ścieżki muzycznej do każdej kolejnej sceny świadczy o ogromnym profesjonalizmie i wrażliwości pani reżyser. W życiu każdego człowieka ważni są przyjaciele, marzenia. Wielu z nas fascynuje także władza.

Całe nasze życie to poszukiwanie światła. Bije od niego jeszcze większy blask, w momencie, kiedy doświadczamy wielkiego uczucia miłości, do którego dążymy każdego dnia. To miłość oświetla nam drogę, to ona daje nam poczucie szczęścia. Dzięki niej żyjemy pełnią życia.
Nasyceni światłem, piękną muzyką wychodziliśmy ze spektaklu naładowani pozytywną energią. Gratulujemy pani reżyser i młodym aktorom z lubaczowskiego Miejskiego Domu Kultury ich zapału, zaangażowania, poczucia piękna i estetyki. Dziękujemy za to, że jesteście z nami, a wasze spektakle oświetlają nam drogę przez życie.
To był cudowny wieczór…pełen światła i magii!

“My”:
scenariusz, reżyseria, scenografia, choreografia, prowadzenie świateł- Barbara Thieme
aktorzy- Agnieszka Damm, Paulina Damm, Łukasz Czyrak, Artur Kornaga, Tomasz Wis
W spektaklu wykorzystano cytaty muzyczne:
1.Kitaro „ In the Beginning”
2. Kitaro „Spiritual Garden „
3. Kitaro „ The stone and the Geen World „
4. Hans Zimmer and Lisa Gerrard Gladiator : „ I am not Merciful „
5. Hans Zimmer and Lisa Gerrard Gladiator „ Barbarian Horde „
6. Hans Zimmer and Lisa Gerrard Gladiator „ The Zucchabar”
7. Hans Zimmer and Lisa Gerrard Gladiator „ Barbarian Horde”
8.Hans Zimmer and Lisa Gerrard Gladiator „ The Battle „