Konkursy, Oddział dla Dzieci

„Leśne potyczki”- II etap Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy Leśnej

W dniu 15.06.2018r. na hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie odbył się drugi etap Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy Leśnej „Leśne potyczki”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Nadleśnictwo Lubaczów. Turniej adresowany był do uczniów klas VI-VII oraz II kl. gimnazjum z terenu powiatu lubaczowskiego.

Konkurs miał na celu zachęcanie do zdobywania i poszerzania wiedzy leśnej, doskonalenie umiejętności rozpoznawania krajowych gatunków roślin, zwierząt oraz runa leśnego, kształtowanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań przyrodniczych i postaw proekologicznych, integrację uczniów i wymianę doświadczeń między szkołami w zakresie edukacji leśnej.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 9 drużyn z terenu powiatu lubaczowskiego, które rywalizowały o tytuł „Mistrza Wiedzy Leśnej”, były to:

1. Szkoła Podstawowa Nr 2 Lubaczów- Michał Dydyk, Kalina Sopel, Jakub Hałucha

2. Szkoła Podstawowa Nr 1 Lubaczów- Paweł Janczura, Maja Furgała, Kinga Przednowek

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny Lisie Jamy- Kacper Ilnicki, Magdalena Huk, Kinga Kopciuch

4. Szkoła Podstawowa Cewków- Hubert Kolczak, Julia Rusinek, Norbert Adamczyk

5.Szkoła Podstawowa Stary Dzików- Martyna Kopciuch, Michał Gontarz, Eunika Hrynek

6. Szkoła Podstawowa Krowica Sama- Dawid Antosz, Julia Horiwnyk, Karol Czucha

7. Szkoła Podstawowa Łukawiec- Kamil Mazepa, Gabriela Brzyska, Katarzyna Grabas

8. Szkoła Podstawowa Horyniec Zdrój- Kinga Mazurkiewicz, Klara Kornaga, Natalia Chmielowiec

9. Szkoła Podstawowa Ruda Różaniecka- Amelia Franus, Martyna Rozner, Konrad Kudyba

Podczas turnieju młodzież wykonywała zadania praktyczne z wiedzy leśnej, rozpoznawania szyszek, ulistnionych gałązek, tropów zwierząt, krajowych gatunków ptaków, które losowane były z kosza wiedzy, skrzyń, skrytek czy koła wiedzy. Najwięcej trudności sprawiły uczestnikom pytania dotyczące przyrody w znanych utworach literackich. Rozgrywkom towarzyszyły wielkie emocje, które udzielały się nie tylko uczestnikom turnieju, ale także publiczności dzielnie dopingującej swoich kolegów oraz nauczycielom.

Tytuł „Mistrza Wiedzy Leśnej” zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cewkowie, uzyskując także nagrodę pieniężną dla swojej szkoły. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Lubaczów oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie.

Słowa podziękowania kierujemy do Pana Daniela Pilipa – prowadzącego dzisiejszą rywalizację, Pana Roberta Banasia Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów wraz z pracownikami, Pana Tomasza Ratowskiego Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie wraz z pracownikami, Pana Waldemara Łuczaka Dyrektora Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Lubaczowie wraz z pracownikami, oraz Pana Andrzeja Kindrata Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie wraz z pracownikami. Dzieci i młodzież zachęcamy do zgłębiania wiedzy o naszej przyrodzie, korzystając z księgozbioru bibliotek i jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Wszystkim uczestnikom dzisiejszego Turnieju serdecznie gratulujemy.