English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES

Konferencja „Odkrywaj Kresy razem z nami”

0 49

2 sierpnia br. pracownicy MBP w Lubaczowie uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Pastorówka przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baszni Dolnej w ramach Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.

Spotkanie pn. „Odkrywaj Kresy razem z nami” składało się z dwóch prelekcji. Pierwsza z nich wygłoszona została przez Barbarę Smoleńską, dotyczyła ona projektu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Projekt ten jest społeczną akcją, realizowaną pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Telewizji Wrocławskiej. Przez kolejne lata Polacy z Dolnego Śląska remontują cmentarze na Kresach np. w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól i w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Rok za rokiem akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przybywa chętnych, którzy podróżują na Ukrainę by tam pielęgnować opuszczone groby przodków.

W drugiej części konferencji Tomasz Kuba Kozłowski, miłośnik i pasjonat Kresów, autor programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią, wygłosił odczyt pt. „Kresy… skąd nasz ród!” podczas którego opowiadał o Kresach, podkreślał ich wielonarodowość i tolerancję, przywołując fascynujący tygiel narodów, religii i kultur, jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej. Dużo uwagi poświęcił miastu Lwów, dowiedzieliśmy się, że pierwszy tramwaj na ziemiach polskich pojawił się właśnie we Lwowie, podobnie jak pierwsza lampa naftowa i rollerkosler. Również we Lwowie powstał pierwszy polski stadion i właśnie w tym miejscu padł pierwszy polski gol. Prelegent z wielkim zaangażowaniem i pasją przedstawił historię i dziedzictwo Kresów. Dzięki niemu odbyliśmy piękną i pasjonującą podróż na wschód poznając kulturę i zwyczaje żyjących ówcześnie ludzi.

Po zakończeniu spotkania można było nabyć na stoisku Księgarni Kresowej Domu Spotkań z Historią interesujące publikacje o Kresach, książki i albumy.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *