Koncert z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

Uwieńczeniem uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Władysława Broniewskiego Lubaczowie był koncert w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów oraz zespołu Passacaglia d’amore. Koncert odbył się 11 listopada o godz. 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie.

Zgromadzonych gości przywitali: Andrzej Kindrat Dyrektor Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas – Bandrowskiego oraz Katarzyna Pelc – Antonik Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, koordynatorka i pomysłodawczyni Projektu „Kresowa Niepodległa” realizowanego w partnerstwie z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej obejmującego szereg działań, realizowanych na terenie miasta i gminy Lubaczów w terminie od lipca do listopada 2018 r.

Licznie zgromadzonej publiczności jako pierwszy zaprezentował się Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce Jarosław Marzec – altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela, Krzysztof Korzeń – kontrabas, Piotr Kopiński pianista – solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Ecole Normale de Musique w Paryżu.

Zespół założony przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej na polskiej scenie muzycznej występuje już 25 lat. W tym czasie gościł na wielu festiwalach w kraju i za granicą, obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckim pianistą Christophem Solanem.

Podczas koncertu w Lubaczowie muzycy wykonali Suitę G-dur Ignacego Jana Paderewskiego oraz koncert fortepianowy f-moll nr 2 op.21 Fryderyka Chopina.

W drugiej części koncertu wystąpił zespół Passacaglia d’amore. Muzycy oddali klimat przedwojennej muzyki w programie „Piosenki ze starego kina”.

Koncert poprowadził Wojciech Wiliński – aktor, konferansjer, który w latach 1970 – 93 współpracował z „Podwieczorkiem przy mikrofonie”. Muzycy wykonali takie utwory jak: „Całuję Twoją dłoń, madame”, „ Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Tyle miłości”, „Deszczowa piosenka”, „Warszawa, Ja i Ty”, „Już taki jestem zimny drań” oraz wiele innych przedwojennych szlagierów.

Za aranżacje wszystkich utworów odpowiadał Marcin Ostałowski. Zespół wystąpił w składzie: Dagmara Dudzińska – fortepian, Joanna Okoń– skrzypce, Maciej Skowroński – wiolonczela, Jakub Langiewicz – kontrabas, Joanna Przewoźniczuk – Kaszewska – flet, Dorota Żołnacz – klarnet, Marcin Ostałowski – fagot , Tomasz Hoffman – śpiew.

Koncert był doskonałą okazją do wspólnego radosnego, muzycznego świętowania 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koncert dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.