Lekcje biblioteczne, Oddział dla Dzieci

Kolejne warsztaty o Żydach i Żydówkach

W dniu 08.12.2017r. już po raz kolejny odbyły się w naszej bibliotece warsztaty „O Żydach i Żydówkach”. Zajęcia realizowane były według scenariusza z interaktywnej książki przeciw antysemityzmowi, pt. „O Żydach i Żydówkach”, wydanej przez Program Rozwoju Bibliotek przy współorganizacji Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Humanity in Action Polska.

Celem warsztatów jest weryfikacja powszechnych stereotypów związanych z Żydami i judaizmem oraz poznanie kultury żydowskiej poprzez wybrane święta. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lisich Jamach, wraz z którymi realizowaliśmy święta żydowskie. Zajęcia rozpoczęliśmy filmikiem z yt „Opowiedz się Miriam”- jest to wypowiedź żony rabina
z Łodzi- Marii Szychowskiej, która opowiada o relacjach panujących między Polakami, a Żydami. Następnie uczniowie pracowali w trzech grupach: jedna grupa miała zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące święta Jom Kipur i napisać list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, druga grupa opracowywała święto Rosz Haszana i pisała postanowienia na następny rok, a przed trzecią grupą stało zadanie zgłębienia święta Purim wykonania masek.

Po upływie 20 minut grupy kolejno prezentowały swoje zadania. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że Jom Kipur nazywany jest Dniem Pojednania i obchodzony jest we wrześniu lub październiku, że Rosz Haszana jest Żydowskim Nowym Rokiem i inspiruje do zmiany życia na lepsze, a Purim upamiętnia wybawienie Żydów od zagłady przez żonę władcy Persji – Esterę. Ponadto grupy miały jeszcze zadania dodatkowe, z którymi wspaniale sobie poradziły, był to list z przeprosinami do osoby, którą się skrzywdziło, postanowienia na następny rok i wykonanie purimowych masek. Mamy nadzieję, że poznanie kultury innych narodów pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć ludzi, którzy żyją obok nas.