Czytelnia dla Dorosłych

Kolejne spotkania w ramach XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

W dniu wczorajszym (31 stycznia 2019 r.) w ramach XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu nasza Biblioteka gościła Lucię Retman, Żydówkę ocaloną przez Zofię Pomorską z Lubaczowa.

Lucia Retman jest autorką książki pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia. Jak co roku Lucia opowiadała swoją historię, jak w czasie wojny rodzina Pomorskich wynajęła jej mieszkanie narażając swoje życie, jak Pani Zofia załatwiła jej u księdza metrykę na nazwisko Janina Kogut, jak dzięki temu wyjechała do Berlina, jak los prowadził ją przez różne miejsca, m.in. Kraków, Łódź, Monachium, Palestynę aż do Hajfy, gdzie dziś mieszka przy ulicy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Ma 35 prawnuków. Dziękuje zawsze Pani Zofii Pomorskiej, która podarowała jej drugie życie. Przyjeżdża, by dać temu świadectwo. Licznie zgromadzonej młodzieży z lubaczowskich szkół życzyła, by starali się ten świat uczynić lepszym i szczęśliwszym. Odnosząc się do Holokaustu powiedziała, że my już im pomóc nie możemy, ale pamiętać musimy.

W uroczystościach upamiętniających Holokaust wzięli udział Simon Lavee Łukawiecki, Lucia Retman z synem Michaelem, Dina Steinbruch, reprezentująca drugie pokolenie uratowanych, związana z Ziemią Jarosławską, Paweł Batory- dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, przedstawiciele władz miasta i gminy, radni, przedstawiciele Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów z Horyńca oraz uczniowie szkół i mieszkańcy Lubaczowa.

Przed południem uczestnicy obchodów brali udział w uroczystościach przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na Plebańskim Polu pod Dachnowem, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki.

W godzinach popołudniowych zaś mieszkańcy Lubaczowa mieli okazję spotkać się z innym gościem z Izraela, też mającym lubaczowskie korzenie – Simonem Lavee Łukawieckim. Simon opowiadał o swoim ojcu Edmundzie, o kobietach z jego rodziny oraz o Józefie Kulpie, który opiekował się ich rodziną w trakcie wojny. Wiele razy podkreślał ogromną wdzięczność dla rodziny Kulpów.

Zarówno Simon, jak i Lucia zwrócili się z apelem do młodych ludzi, że są przyszłością świata i muszą uczynić wszystko, by ten świat był tylko lepszy.

Miłym akcentem był występ Pana Marka Majchera, który zaprezentował m.in. utwór skomponowany przez niego specjalnie na tą okazję „Pociąg do Auschwitz”.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *