Oddział dla Dzieci

„Kiedy przychodzi kryzys”- warsztaty o wojnach, katastrofach i pomocy humanitarnej

Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie w ramach programu „Globalnie w bibliotekach” jako jedna z dwóch w województwie podkarpackim, zrealizowała w dniu wczorajszym warsztaty dla dzieci p.n., „Kiedy przychodzi kryzys”. Organizatorami Programu, którego celem jest skierowanie uwagi dzieci i młodzieży na obraz pomocy humanitarnej, jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polska Akcja Humanitarna.

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie. Tematyka zajęć dotyczyła takich haseł, jak wojna, pokój, konflikt zbrojny, katastrofa naturalna i kryzys humanitarny. Młodzi ludzie dyskutowali na temat tych zagadnień, opowiadali o swoich dziadkach, którzy przeżyli wojnę. Odnajdywali na globusie Syrię, Nepal, Włochy, Ukrainę i inne miejsca na Ziemi, gdzie wystąpiły katastrofy naturalne lub trwają wojny czy konflikty zbrojne.

Młodzież starała się także wczuć w rolę osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi i pokazać swoje emocje w formie dramy. Wiele informacji wniosły oglądane w wielkim skupieniu filmy o pomocy w Nepalu- „Zamiast kwiatka niosę pomoc” oraz w Syrii- „Zmuszeni do ucieczki”. Pracownicy PAH pracują tam bardzo intensywnie, od rana do nocy, bez wytchnienia, a mimo to, są szczęśliwi, że mogą pomagać.

Działaniom towarzyszyła także wystawa plakatowa, którą biblioteka otrzymała od Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach wsparcia zajęć. Wiele emocji wzbudziło wśród uczestników warsztatów wspólne kolorowanie szarej rzeczywistości, która towarzyszy osobom żyjącym w miejscach dotkniętych katastrofami naturalnymi czy konfliktami zbrojnymi. Wielkoformatowe czarno- białe kolorowanki sprawiły, że świat stał się barwny i radosny.

Pomaganie to jeden z najbardziej ludzkich odruchów serca. Wyrażamy więc nadzieję, że udział w warsztatach przyczyni się do pogłębiania tej tematyki wśród młodzieży i wywoła wśród uczestników odpowiednie refleksje. Wspólnie mamy wpływ na to, żeby świat był dla nas wspaniałym miejscem do życia.