English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Kazimierz Ożóg gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej

0 17

W środę (21.10.2015) gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie był Kazimierz Ożóg, językoznawca, członek Rady Języka Polskiego, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor wielu publikacji naukowych dotyczących kultury słowa.Profesor mówił młodzieży z lubaczowskiego liceum o języku, tym nieoficjalnym, czyli o slangu i tym ważniejszym, poprawnym, literackim. Podkreślał, że język jest ważny dla osoby, grupy, narodu, gdyż dzięki niemu możemy wyrażać siebie i dawać siebie innym.

Pierwsza część spotkania dotyczyła slangu młodzieżowego, polegała na interpretacji humorystycznego wiersza autorstwa profesora Ożoga, napisanego językiem ludzi młodych, będącego opisem wycieczki po Włoszech.

CZAJ, KOLO, BAZĘ

Czaj, kolo, bazę, kumaj,
sorewicz, że w naszym speech.
Pełna faza,
zajawka w Italii,
full wypas,
zdanża sprawa,
zakręcona impra,
po prostu masakra!

Kultowy MAN.
Zajarzyste autostrady.
Włochy jak Włochy,
lukali my tu i tam.
Fajny Rzym,
przejefajna Padwa,
Galileo na big skrzynce po browarze,
sympa Rawenna,
jakiś Justynian spoko facet
i Teodora z kamyczków na ścianie.

Koleś przewodnik, super gostek
z czadowym brzusiem
miał równo pod sufitem,
coś brechał o zabytkach,
ale to dla nas zmuła i sciema.

No, ale było fest,
lipa, że mało bronksu.
ale wino z kartonu
debest.

Fajn, no to naczepa, hejka!

Ziom Kaz

Druga część wykładu utrzymana była w znacznie poważniejszym tonie, dotyczyła języka, który jest fundamentem dla myślenia i dla funkcjonowania każdego człowieka, pozwala nam odbierać świat i nas samych w tym świecie umiejscawia. Profesor mówił, że to, jaki mamy zasób słów i w jaki sposób się nim posługujemy rzutuje na nasz wizerunek, znacząco wpływa na sposób komunikowania się i przekazywania myśli. W tym miejscu powoływał się na wybitnych polskich poetów, Słowackiego i Norwida. Podkreślił jak ważne jest to by „język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa”i by „odpowiednie dać rzeczy słowo”.

W trakcie prelekcji Kazimierz Ożóg wskazał na znaczącą rolę bibliotek, „skarbnic wiedzy ludzkiej”, które strzegą dobra, jakim jest język i kultura, rozwijają je i pomnażają. Zachęcał do czytania, gdyż wzbogaca ono słownictwo, a tym samym wzbogaca każdego kto czyta. Wyraził chęć, by wszystkich nas ogarnęła Radość Czytania.

Za niezwykle interesującą prelekcję podziękowaliśmy profesorowi następującymi słowami:
„Dzięki, jesteś spoko kolo, nasz ziom,
świetnie brechałeś o języku, dużymi literami, ale było fest,
zakręcona impra, po prostu masakra.
No to naczepa, hejka nara.”

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Lekcje czytania” realizowanego przez „Tygodnik Powszechny”.

po1po2po3po4

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *