English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Aktualności, Dyskusyjny Klub Książki, Wypożyczalnia dla Dorosłych

„Katarzynkowe” spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

0 19

25 listopada przypadło kolejne spotkanie, podczas którego omawiana była książka Małgorzaty Rejmer „Bukareszt. Kurz i krew”. Bukareszt jest dla autorki „… trzewiowy, instynktowny i nielogiczny. Jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. (…) Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.”
Autorka wprowadziła czytelnika w świat rumuńskich zwyczajów, w życie codzienne jakiego doświadczali mieszkańcy Bukaresztu ok. 10 lat temu. Świat straszny, brudny, naznaczony komunistycznym reżimem Nicolae Ceausescu- Słońca Karpat. Pomimo wielu sprzeczności, nie da się nie kochać tego miasta. Autorka w książce przywołuje zarówno architekturę, język, zapachy i twarze ludzi tu spotkanych, ale także wszechogarniający bałagan, sfory bezpańskich psów „… jedne z wielu bezdomnych sierot, które krążą po tym bezpańskim mieście”. Bukareszt to miasto wielu sprzeczności, a jednak autorka je pokochała. Mariusz Szczygieł zazdrości wręcz „…autorce jej związku z Bukaresztem. (…) W wydaniu Małgorzaty Rejmer Bukareszt jest „trochę pyszny, trochę fikuśny wrzodowaty na obrzeżach, lecz w centrum tłusto przypudrowany”. Autorka pokazała jego różne oblicza. A czytelnik musi wybrać w jakim Bukareszcie się zakocha. Polecamy!

Fot. MBP Lubaczów

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *