English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Русский RU
Aktualności

Janina Ochojska – gościnnie w bibliotece

147

W piątek (08.04) naszym gościem była Janina Ochojska – prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Promując swoją książkę, z której dochód przeznaczony jest na pomoc ofiarom kryzysów humanitarnych, opowiadała o swojej misji – pracy na rzecz drugiego człowieka.

DSC_0353

Janina Ochojskiej znana jest ze swego społecznego zaangażowania w sprawy ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jest prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej i od ponad dwudziestu lat niesie pomoc mieszkańcom kilkudziesięciu krajów, na obszarach których występują klęski żywiołowe, katastrofy czy konflikty zbrojne.

W trakcie spotkania w MBP Janina Ochojska mówiła na czym polega jej działalność, w jaki sposób pozyskuje fundusze i z kim współpracuje. Jest to bardzo trudna praca, towarzyszy jej stres, a nierzadko także strach oraz konieczność samodzielnego podejmowania nagłych decyzji.

Uczestnikom spotkania opowiadała o tym, jak wielkim problemem jest brak dostępu do wody pitnej i żywności w takich krajach jak Somalia i Sudan i jak negatywnie wpływa to na życie społeczności, która skupiona na walce o przetrwanie, nie myśli ani o rozwoju gospodarczym, ani społecznym. Podkreślała konieczność wiercenia studni głębinowych. Opowiadała jak wygląda taka praca, z jakimi trudnościami się to wiąże, ale również, jak wielka jest radość w momencie uruchomienia studni. Dowiedzieliśmy się, że wierceniem zajmuje się wyspecjalizowana firma, która na miejsce pracy dowieść musi nie tylko paliwo umożliwiające pracę maszyn, ale też wodę do ich chłodzenia i generatory prądu. Koszt takiego odwiertu to 50-60 tys. zł. Ze studni korzysta 1000-1500 osób, którzy dzięki temu mają dostęp do wody wysokiej jakości, nie muszą pić wody czerpanej z rzek, brudnej i pełnej bakterii wywołujących choroby.

Janina Ochojska opowiadała również o swoim życiu. Miastem bliskim jej sercu jest Toruń, gdzie ukończyła astronomię, a następnie pracowała w Państwowej Akademii Nauk. Pracę naukową przerwała, by zająć się działalnością charytatywną. Pierwszą zorganizowaną przez nią pomocą humanitarną był konwój do Sarajewa. Obecnie zajmuje się pomocą humanitarną, organizowaniem dostępu do wody pitnej, walką z głodem i niedożywieniem, zapewnianiem dostępu do edukacji oraz edukacją globalną. Nie patrzy na granice, tylko na problem i na potrzeby ludzi. Działa nie tylko w biednych krajach Afryki, ale też na Ukrainie, w Nepalu, na Filipinach, Bałkanach. Pomoc niesie też w Polsce organizując np. dożywianie w szkołach.

Obecnie Polska Akcja Humanitarna zatrudnia 70 osób w kraju i ok. 300 poza jego granicami. Wszyscy pracownicy są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do pełnienia tej niełatwej misji. PAH wspierają również wolontariusze oraz wszyscy, którzy przekazują organizacji darowizny.

Problemy, z którymi na co dzień zajmuje się PAH ukazuje książka pt. „Świat według Janki”, wywiad, podczas którego Ochojska odpowiada na pytania Marzeny Zdanowskiej.

Dochód ze sprzedaży książki Janina Ochojska przekazuje na pomoc ofiarom kryzysów humanitarnych.

Spotkanie w zostało zorganizowane przy współpracy z Urzędem Miasta Lubaczów oraz Bankiem Spółdzielczym w Lubaczowie.