English EN Deutsch DE Italiano IT Polski PL Español ES
Czytelnia dla Dorosłych

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W czwartek (26 stycznia 2017) w Lubaczowie obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji w Bibliotece odbyło się spotkanie z Lucią Retman z Hajfy w Izraelu, która przeżyła Holokaust dzięki lubaczowiance, Zofii Pomorskiej oraz z przedstawicielami rodziny Halpern, drugiego pokolenia uratowanych z Holokaustu.

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie obchodzone były już po raz 6, a w województwie podkarpackim po raz 9. Przed spotkaniem w naszej Bibliotece uczestnicy obchodów brali udział w uroczystościach przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na Plebańskim Polu pod Dachnowem, gdzie złożono wiązankę od Pani Poseł Anny Schmidt-Rodziewicz oraz odczytano okolicznościowy list. Następie goście z Izraela zwiedzili Kresową Osadę w Baszni Dolnej. Przed spotkaniem w Bibliotece Lucia Retman jak co roku tradycyjnie zapaliła znicz na grobie Pani Zofii Pomorskiej, której zawdzięcza ocalenie.

Podczas spotkania z mieszkańcami Lubaczowa opowiadała o tragicznych przeżyciach w trakcie II wojny światowej i o odwadze swojej wybawicielki, dzięki której przeżyła zagładę. W Lubaczowie, w domu przy ul. Kościuszki 100, Państwo Zofia i Mikołaj Pomorscy narażając życie swoje oraz swych synów wynajęli dziewczynie izraelskiego pochodzenia pokój, w którym znalazła schronienie. Pomorscy pomogli jej także zdobyć metrykę chrztu i wyjechać na roboty do Niemiec.

W 2009 r. dzięki staraniom Luci Retman Państwu Pomorskim przyznano pośmiertnie medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Wszystkie swe przeżycia Lucia Retman opisała w książce pt. „Perły albo życie”, która właśnie ukazała się w języku polskim. Następnie wojenne losach swych przodków wspominał pochodzący ze Szczecina Samuel Halpern potomek lubaczowskich i dynowskich Żydów, którego ojciec urodził się w Lubaczowie i którego dziadkowie i pradziadek pochowani są na tutejszym cmentarzu. W tym roku Samuel Halpern przyjechał do Polski z żoną, Tamarą i z siostrą mieszkającą na stałe w USA, w Kalifornii która szuka korzeni swej rodziny, pragnie odnaleźć osoby mogące jej przekazać informacje o pierwszej żonie swego ojca oraz o przyrodnim rodzeństwie mieszkającym przed wojną najprawdopodobniej w Oleszycach.

Gośćmi biblioteki byli również: Michael Retman, syn Luci, który po raz pierwszy towarzyszył matce w podróży do Lubaczowa, Joanna Elżbieta Potaczek, koordynator IX Podkarpackich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dr Katarzyna Thomas z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ludmila Belina z Uniwersytetu w Poczdamie, Jan Gebert z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Po zakończeniu spotkania mieszkańcy Lubaczowa mogli porozmawiać z naszymi gośćmi zakupić książkę Luci Retman oraz uzyskać jej autograf.

Wieczór pełen wspomnień wzbogacony został występem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie pod opieką Marka Majchera .

Współorganizatorami Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w powiecie Lubaczowskim byli: Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta Lubaczowa, Józef Michalik, Starosta Lubaczowski, Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej, Uzdrowisko Horyniec Spółka z o. o., Państwowa Szkoła Muzyczna w Lubaczowie, Gmina Horyniec-Zdrój.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *