Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

0 72

We wtorek 08 sierpnia 2017 roku Dyskusyjny Klub Książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie gościł w Szczebrzeszynie. Okazją do odwiedzenia tego roztoczańskiego miasteczka był Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego trzecia edycja odbywa się w dniach 6-12 sierpnia, pod hasłem „CAŁA NADZIEJA W LITERATURZE”. Patronami Festiwalu w 2017 roku są Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz.

Szczebrzeszyński Festiwal jest doskonałą okazją do bezpośredniego spotkania się ze znakomitymi pisarzami, dziennikarzami, aktorami, muzykami a także ludźmi kultury i sztuki. To również doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy czytają i kochają książki.

Wśród bogatej oferty Festiwalu klubowiczki naszego Dyskusyjnego Klubu Książki, miały okazję obejrzeć pokaz Teatru Telewizji „Nadludzka Medycyna” monodramu z 1988 roku z wybitną kreacją Mai Komorowskiej, która w rozmowie z Tadeuszem Sobolewskim opowiedziała o pracy i przygotowaniach do spektaklu. O pracy nad tekstem i jego tłumaczeniach opowiedzieli ukraiński krytyk, tłumacz, badacz literatury Oleksandr Bojczenko, Antonia Lloyd Jones – tłumaczka książek na język angielski, takich autorów jak: Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski, Paweł Huelle oraz najmłodszy w gronie tłumaczy Sean Gasper Bye, którego tłumaczenia „Farb wodnych” Lidii Ostałowskiej i „Miedzianki” Filipa Springera ukazały się w kwietniu 2017. Podczas wtorkowego Festiwalu odbyły się również spotkania z takimi autorami jak: Jakub Żulczyk, Jacek Dukaj oraz poetką Urszulą Kozioł. Festiwalowa publiczność miała również okazję, obejrzeć niezwykły mecz, bo mecz poetycki, w którym uczestnicy czytali wiersze Wisławy Szymborskiej. W zabawie udział wzięli: Anna Nehrebecka, Maria Niklińska, Grażyna Plebanek, Katarzyna Stoparczyk, Andrzej Seweryn, Antonia Lloyd Jones, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Michał Nogaś oraz Sean Bye. A w roli sędziów wystąpili: Justyna Sobolewska, Michał Rusinek i Grzegorz Gauden. Na zakończenie Festiwalu obejrzeliśmy spektakl pt: „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej w reżyserii Iwana Wyrypajewa z udziałem Andrzeja Seweryna.

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – gorąco polecamy naszym czytelnikom!

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *