Dyskusyjny Klub Książki na Świątecznych Targach Książki w Rzeszowie

W rzeszowskiej galerii Millenium Hall w dniach 23- 24 listopada odbyła się druga edycja Świątecznych Targów Książki. Ubiegłoroczny sukces targów sprawił, że po raz kolejny Dyskusyjny Klub Książki działający w naszej Bibliotece wybrał się na spotkania z zaproszonymi autorami.

W pierwszym dniu targów Klubowiczki uczestniczyły w spotkaniach w saloniku literackim, gdzie gościli m.in.:

Sylwia Chutnik – pisarka, działaczka społeczna, feministka. Laureatka Paszportu Polityki 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autorka opowiedziała o drodze, jaką przebyła od nastolatki zakochanej w książkach po uznaną i nagradzaną pisarkę, walczącą o prawa kobiet. Nam zdradziła, że Rzeszów jest jej bardzo bliski, a to za sprawą Magdaleny Zimny – Louis pisarki i koordynatorki targów. W prywatnej rozmowie z Klubowiczkami podkreślała, jak ważną funkcję pełnią dziś Dyskusyjne Kluby Książki w Polsce.

Kolejnym z autorów goszczących na targach, był dziennikarz – Witold Szabłowski. Opowiedział o swojej przygodzie z Turcją, która zaowocowała zbiorem reportaży „Zabójca z miasta moreli”. Udało się również porozmawiać z autorem, który jak się okazało, był już w Lubaczowie. Zwiedził również naszą okolicę, zapamiętał szczególnie piękne przydrożne krzyże i cerkwie.

Podczas panelu „Literatura rodzaj żeński” dyskutowano o tym, czym jest „literatura kobieca”. O swoich powieściach opowiedziały autorki pochodzące z Podkarpacia Natalia Sońska z Łańcuta i Magdalena Skubisz z Przemyśla.

Na targach odbyło się również spotkanie promujące album „Polska 100 lat” przygotowywany w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pracami nad powstaniem tej wyjątkowej publikacji kierowała powołana z inicjatywy społecznej Rada Programowa. W albumie zilustrowane zostały rozważania na temat kształtowania się i rozwoju najważniejszych dziedzin z życia narodu polskiego: skomplikowanej i trudnej historii Polski, jej suwerenności i transformacji dziejowej (przemian polityczno-gospodarczych), relacji i tożsamości społecznych, religii, oświaty, zdrowia, literatury i kultury.

Świąteczne Targi Książki były również doskonałą okazją do wzbogacenia swojej prywatnej biblioteczki. Książki w okazyjnych cenach proponowały największe polskie wydawnictwa.

Pozostaw komentarz

Twój email nie zostanie nigdzie opublikowany. *