Aktualności, Czytelnia dla Dorosłych

Debata oksfordzka w ramach projektu pn. „Wolność – czujesz to?”

Fot. MBP Lubaczów

9 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła młodzież na debatę oksfordzką realizowaną w ramach projektu pn. „Wolność – czujesz to?”.

Do akcji wraz z MBP przystąpiło 50 bibliotek, które zobowiązały się do przeprowadzenia debaty w oparciu o uprzednio przygotowany scenariusz oraz książkę prof. Leszka Balcerowicza „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów.” W Lubaczowie w dyskursie uczestniczyli przede wszystkim członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy podczas „burzy mózgów” dyskutowali na temat aktualnego postrzegania wolności w otaczającym nas świecie. Jak wynikało z rozmów, dla uczestników spotkania wolność to, m.in.:

• możliwość realizowania się,
  • swoboda,
  • nieskrępowanie,
  • odpowiedzialność,
  • brak ograniczeń.

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja prowadzona w systemie anglosaskim, która dotyczyła jednego z 16 zaproponowanych przez organizatorów i wybranych przez młodzież tematu. W MBP była to problematyka związana z budową placu zabaw przy kościele. Uczestniczy podzielili się na trzy grupy, tj. zwolenników inicjatywy, jej przeciwników oraz osoby niezdecydowane.

W trakcie zasadniczej części debaty padało wiele argumentów „za”, np.:

• plac zabaw przy kościele jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dzieciom,
  • na takim placu zabaw dzieci rozwijają się fizycznie i duchowo, mogą zabawę łączyć z nauką,
  • przykościelny plac zabaw jest alternatywą dla gier komputerowych czy też spędzania wolnego czasu przed telewizorem,
  • opieka nad dziećmi bawiącymi się na przykościelnym placu zabaw może być sprawowana w formie wolontariatu.

Argumenty „przeciw”, które zostały poruszone podczas spotkania to, m.in.:

• odgłosy z placu zabaw przy kościele przeszkadzają w modlitwie,
  • kościół to nieodpowiednie miejsce dla zabawy,
  • w mieście jest wystarczająca ilość placów zabaw, więc kolejny usytuowany przy kościele jest niepotrzebny,
  • brak funduszy na ten cel.

Ostatnim zadaniem uczestników debaty było sformułowanie pytania skierowanego do Leszka Balcerowicza. Miejmy nadzieję, że będziemy mieć możliwość zadać je osobiście profesorowi podczas wizyty w MBP w Lubaczowie. Przypomnijmy, że spośród bibliotek, które nadeślą sprawozdania z zrealizowanej u siebie debaty organizatorzy projektu wybiorą trzy instytucje , które będą miały możliwość przeprowadzenia spotkania z Leszkiem Balcerowiczem.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: wydawnictwa Zysk i s-ka, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Forum Obywatelskiego.