Oddział dla Dzieci

„Co się dzieje, jak się nie je?”- warsztaty „Globalnie w bibliotekach”

W ramach II edycji Programu „Globalnie w bibliotekach”, nasza biblioteka przeprowadziła w dniu dzisiejszym warsztaty dla uczniów III klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie p. n. Kiedy przychodzi kryzys.

Organizatorami Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polska Akcja Humanitarna. Celem programu jest skierowanie uwagi dzieci na różnorodność produktów żywnościowych, ich pochodzenie, na problem głodu w świecie oraz przyczyny jego występowania. Uczestnicy zajęć poznali produkty żywnościowe z różnych zakątków świata, ich pochodzenie, wartości odżywcze oraz tradycje kulinarne innych krajów. Młodzi ludzie dyskutowali też o problemie niedożywienia i wpływie głodu na organizm człowieka. Zrozumieli, że nie wszystkie dzieci jadły dziś śniadanie. Dowiedzieli się, w których częściach świata obecnie jest wojna, występują susze oraz katastrofy naturalne. A przede wszystkim zastanowili się, co można zrobić, by pomóc. Padały różne odpowiedzi, m.in. nie wyrzucać jedzenia, organizować zbiórki słodyczy dla dzieci na Ukrainie.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty uwrażliwiły młodych ludzi na problem niedożywienia i głodu na świecie i otworzyły ich serca na potrzeby drugiego człowieka.