Aktualności, Biblioterapia, Oddział dla Dzieci

„Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii”- Warsztaty z biblioterapii II stopnia

W dniach 10 i 11 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie, odbyły się warsztaty II stopnia z zakresu biblioterapii „Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji i terapii”. Warsztaty prowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyplomowany trener Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu.

Uczestnicy warsztatów kontynuowali zajęcia z zakresu biblioterapii, ze szczególnym uwzględnieniem etapów modelu postępowania biblioterapeutycznego. Zapoznali się z literaturą różnych kultur i narodów w nowoczesnym procesie edukacji oraz jej wpływem na kształtowanie się tożsamości dziecka poprzez bajki, baśnie i legendy. Uczestnikom warsztatów zostały zaprezentowane różne formy książek pochodzących z kultury dalekiego wschodu jak np. „Wielkie Księgi Opowiadaczy Świata” oraz Kamishibai – japońskiej techniki snucia opowieści, przy pomocy kart narracyjnych, łączących formy teatralne, literackie i plastyczne. Przedstawiono również, współczesne książki multisensoryczne wykonane np. z filcu, przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Warsztaty poszerzyły wiedzę uczestników z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych i terapeutycznych. Dostarczyły modele postępowania, listę lektur oraz scenariusze zajęć. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu II stopnia biblioterapii.